Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Blahoslav
Zajtra má meniny
Beňadik

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Veľká noc 2015

Nielen tento rok je na veľkú noc zima, aj napríklad v roku 2013 bola. Dokonca sa ešte lyžovalo na vleku a bola súvislá pokrývka snehu, dalo sa bežkovať! Ale tzároveň už prišiel Veľký týždeň, so Zeleným štvrtkom, Veľkým piatkom, Bielou sobotou, Veľkonočnou nedeľou a veľkonočným pondelkom je pre kresťanov slávením vzkriesenia Krista, časovo v prírodnom a kalendárnom roku nadväzuje na starodávne pohanské sviatky príchodu jari. Podľa stáročia zachovaných zvykov sa Veľká noc slávi u nás polievaním, inde aj korbáčovým šibaním dievčat a žien, všadeprítomnými symbolmi plodnosti a hojnosti - vajce, zajac, baránok, živé kvety, zelené výhonky, oheň, voda...OZ VrchVODA vám praje: K novej jari veľa sily, aby všetci dlho žili. Na Veľkú noc veľa vody, spokojnosti a pohody.

 
70. výročie oslobodenia Cigľa

Aj 70 rokov od  vojny ešte žijú medzi nami pamätníci - čo pamätajú Slovenský štát, novácky koncentračný pracovný tábor, deportácie, obsadenie, povstanie, oslobodenie, odsun Nemcov, tzv. februárové víťazstvo ... Cigeľskými obeťami druhej svetovej vojny boli aj komunisti, aj Židia, aj odporcovia vtedajšieho režimu, utečenci z frontu, partizáni, ľudia čo ukrývali prenasledovaných a podporovatelia partizánov, niekoľkí čo prišli o život nešťastnou náhodou pri kanónovej paľbe na obec...

OZ Vrchvoda pri príležitosti 70. výročia konca vojny vzdáva česť ich pamiatke a vyjadruje vďaku všetkým, čo sa pričinili o ukončenie vojnového konfliktu.

  • Tretieho apríla 1945 bola oslobodená Handlová a 4. apríla aj Prievidza, CIGEĽ bol osobodený 4. apríla 1945 okolo 18:00 sovietskymi a rumunskými vojakmi. Našťastie bez väčších bojov, lebo aj pričinením domácich obyvateľov boli ustupujúce nemecké jednotky červenoarmejcami zaskočené. 
  • V Cigli sa stala dosť populárnou vojnová pieseň - Pesnička frontového šoféra, ktorú naspieval v ruštine  ukrajinský židovský herec, spevák Mark Bernes. Komunisti  ju vtedy často hrávali v rádiu, bola v mnohých úpravách a vznikli na ňu aj nejaké paródie (napr. Pieseň prievidzských šoférov: Cesty naše, naše tankodromy...). Text síce nesúvisí so športom, (spieva o cestách vojenského nákladiaka), ale prvé slová piesne sa zaužívali v TJ Sokol Cigeľ, ako akýsi pozdrav, pokrik
  • V čele prievidzského protifašistického boja a povojnového riadenia spoločnosti stáli dvaja Cigeľčania: Ján Svitok (1896 – 1949) a Jozef Mjartan (1900 – 1983) - predseda a podpredseda Okresného národného výboru. Obaja sa stali poslancami v dočasnom Národnom zhromaždení obnovenej Československej republiky od októbra 1945 – jeden za KSS a druhý za Demokratickú stranu. Po voľbách v roku 1946 sa Svitok stal predsedom Okresného národného vyýboru a Mjartan pokračoval vo vysokej politike, bol jedným zo zakladateľov Strany slovenskej obrody, dlhoročným poslancom SNR aj Federálneho zhromaždenia a podpredsedom Slovenskej národnej rady.
 
Všetko najlepšie pre učiteľov

Moravský Slovák Ján Segeš sa narodil pri Uherskom Hradišti 28. marca 1592 . Vyštudoval za evanjelického kňaza, po víťazstve katolíckej ligy na Bielej hore sa ako bratrícky biskup musel  skrývať až nakoniec emigroval z krajiny a putoval po Európe, podporovaný rôznymi mecenášmi. Publikoval pod menom Ján Amos Komenský a preslávil sa svojimi pedagogickými postupmi, dodnes známymi: Opakovanie je matkou múdrosti, Škola hrou, Svet v obrazoch... 

Najstarší zachovaný rukopis Komenského je z roku 1611 a píše sa v ňom po moravsky aj toto: "V mladosti má človek pamatovati, kterak by dobre živ byl, v starosti kterak by dobre umrel".

Ešte v Československu sa začal deň narodenia Komenského (28. marec) oslavovať ako Deň učiteľov. Ostatné krajiny UNESCO oslavujú Deň učiteľov na jeseň - 5. októbra. Na deň učiteľov pozdravujeme učiteľov a bývalých učiteľov v Cigli a okolí, prajeme vám všetko najlepšie k sviatku, buďte hodní svojho povolania. Ako povedal Ján Segeš Komenský:  Učiteľom hodným svojho mena je ten, ktorý povzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti

 
Odsudzujeme výčiny vandalov

Priatelia, susedia, Cigeľčania! Dosť bolo vandalizmu! Nepáčia sa nám hromadenie kamenného odpadu v podhorí, asfaltové kopy pri Južnej, pribúdanie divokých skládok, tranzity náklaďákov cez dedinu, znečisťovanie prírody, krajiny a takisto nie ničenie spoločných diel, ktoré pre všetkých vybudovali miestni aktivisti a optimisti. Je smutné, že v našej Malej oáze pre hornú Nitru, pri vodnej nádrži a pod vlekom v Cigli, zmizli za posledné mesiace už štyri drevené lavičky! Buď zhoreli v ohnisku alebo ich niekto odniesol alebo hodil do vody... Pred pár dňami niekto zdevastoval oddychovú zónu, vybudovanú v rámci grantu pre optimistov na konci lúky v Rakovci! Radšej to ani nekomentujeme, každý slušný človek a priateľ CIgľa si urobí svoj názor na ničiteľov a vandalov. Keď vidíme, akého zla sú niektorí ľudia schopní, o to viac si vážme konštruktívnych a obetavých ľudí, ktorí pre nás všetkých nezištne niečo vytvorili a urobili.

Pani zástupkyňa starostu nás najnovšie upozornila aj na ďalší výstrelok: 28. marca "v noci padla za obeť aj poštová schránka na križovatke Majerská a Hlavná cesta. Komu už tá prekážala? Ďalšie šialenstvo niekoho, ktorý nevie čo so sebou, určite nič dobrého neurobí pre spoločnú vec."

 

 
Viac ako dvesto nových fotiek na stránke!
Publikovali sme nové galérie - výber viac ako dvesto aktuálnych snímok, ktoré nafotil Jozef Dámer. Jedna galéria je z interiéru - z 3. školského plesu v Kultúrnom dome v Cigli. Druhá galéria je z prostredia lyžiarskeho vleku - Maškarný na lyžiach 2015. Nech sa páči - potešte sa z nových fotiek!
 
<< Začiatok < Predošlá 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 91 - 99 z 331

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.