Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Práve je pripojených:
1 Hosť

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Zora
Zajtra má meniny
Miloš

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Pandémia COVID19

Svetová epidémia ochorenia koronavírusom zasiahla aj život obyvateľov našej obce. Aj naše občianske združenie VRCHVODA chce prispieť ku tomu, aby sa ohrozenie odvrátilo a zachránili sa životy a zdravie obyvateľov. Pripravili sme a rozniesli do schránok bulletin s informáciami a odporúčaniami , ako sa správať, ako predísť ochoreniu a čo robiť, ak ochorieme. Dali sme ušiť sto rúšiek a rozdali po našej obci. Fotogaléria

Informácií o COVID19 je na internete obrovské množstvo, vyberajme si však zdroje, ktoré sú bezpečné a dôveryhodné, napr. www.korona.gov.sk. Dodržujme opatrenia, strpme obmedzenia, susedsky si pomáhajme, buďme disciplinovaní a pozitívni.

 
Ruší sa operné predstavenie
Podľa našich informácií sa predstavenie Štátnej opery Banská Bystrica Pocta Štefánikovi, ktoré malo byť v nedeľu 8. marca 2020 v Kultúrnom dome v Cigli, neuskutoční, kvôli celoslovenským obmedzeniam pre zvýšené riziko nákazy koronavírusom.
 
Dve alebo tri percentá z vašich daní pre Vrchvodu

 Aj tento rok, 2020, je naše občianske združenie VRCHVODA registrované notárom ako poberateľ podielu zo zaplatenej dane za rok 2019 (dve alebo tri percentá).

Ak ste zamestnanci, môžete požiadať zamestnávateľa o potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti. Budeme vám vďační a určite použijeme peniaze na dobrú vec, keď vyplníte aj tlačivo Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby.  Ak podávate daňové priznanie za fyzickú či právnickú osobu, môžete pre darovanie peňazí občianskemu združeniu VRCHVODA použiť naše údaje. ĎAKUJEME!

  

 
Kalendár vývozu odpadov na rok 2020

 

 

Vyrobili sme pre Cigeľ tabuľku, kalendár na rok 2020 s vyznačenými dňami, kedy sa z obce odvážajú jednotlivé zložky odpadu. Pre ochranu životného prostredia, zlepšenie separovania v našej obci, väčší prehľad o termínoch vývozu  komunálneho odpadu a farebných kontajnerov. Tabuľku si môžete stiahnuť a vytlačiť (alebo ušetrite lesy a netlačte ju). Viac o správnom separovaní odpadov nájdete napríklad na stránke www.triedime.sk  

 
Cigeľská fašiangová kultúra 2020

Fašiangové obdobie tradične ponúka príležitosti na plesy, koncerty, predstavenia, zábavy. Musí sa však podujať niekto, kto si to vezme na starosť a s vynaložením nemalej námahy, obetovaním svojej pohody pripraví a všetko zariadi. 

Na konci roka 2019, ešte počas adventu, takto zorganizovala Kačena Čertíková Vidová adventný bazár, koncert a kaviarničku. Zuzana Mikulová sa pričinila, že 4. januára 2020 bol v kostole sv. Matúša v Cigli Benefičný koncert so speváčkou Janais a skupinou súrodencov Michalcovcov. Projekt osvetlenia kostola navrhli a urobili najmä Ludvo Fábry a  Jozef Dámer. V sobotu 8. februára bol v Kultúrnom dome príjemný a veselý Batôžkový ples, zásluhou Renáty Michalovičovej.

Ďakujeme vám, milé ženičky a vážení páni, za to, že dokážete spolupracovať v tíme, realizovať dobrý nápad, spájať komunity, zapojiť Obec Cigeľ, spoločenstvo farnosti Sebedražie a Cigeľ, Kultúrnu komisiu pri Obecnom zastupiteľstve, občianske združenie Vrchvoda, Úniu žien a iné formálne i neformálne združenia či zoskupenia dobrých ľudí, rodinných príslušníkov, priateľov, susedov a známych.

V sobotu 22. februára 2020 bude v Kultúrnom dome pochovávanie basy a fašiangová zábava, o ktoré sa zase pričinia mnohí dobrí a obetaví obyvatelia obce.

8. marca bude v Cigli Štátna opera Banská Bystrica s predstavením Pocta Štefánikovi. V programe zaznie dramaticko-poetický príbeh mapujúci životný príbeh Milana Rastislava Štefánika, doplnený hudobnými číslami zo slovenskej a českej piesňovej a opernej tvorby.

Výber z hudobného repertoáru:
Tibor Andrašovan: Regrútske piesne
Mikuláš Schneider Trnavský: výber z piesňovej tvorby
Gejza Dusík: Najkrajší kút
Eugen Suchoň, Bedřich Smetana: výber z opernej tvorby

Scenár: Juraj Sarvaš
Autor textov: Juraj Sarvaš
Hudobná dramaturgia: Šimon Svitok

Tešíme sa. Ďakujeme. Nech žije Cigeľská fašiangová kultúra!

 
Stretnutie s pani prezidentkou Čaputovou

Vo štvrtok 16. januára 2020 navštívila Trenčiansky samosprávny kraj pani prezidentka Zuzana Čaputová. V oficiálnom programe sa stretla s predstaviteľmi TSK, mesta Trenčín, s vojakmi v Trenčíne, navštívila sklársku firmu v Lednických Rovniach. Od 16:00 mala naplánované v galérii Vážka v Trenčíne neformálne stretnutie, kam si pozvala 22 vybraných osobností z Trenčianskeho kraja, známych svojim aktivizmom, lokálpatriotizmom, dobrovoľníckou činnosťou, úspešným pôsobením v mimovládnych organizáciách, v kultúre, športe, školstve, zdravotníctve, v sociálnej oblasti... Medzi pozvanými bol napríklad primár doktor Peter Kaščák, mím Vlado Kulíšek, organizátor podujatí Ivan Ježík, MIlka Hromníková z Materského centra Srdiečko v Trenčíne, cyklisti bratia Velitsovci a niekoľko ďalších, 

Veľkou cťou, ocenením a uznaním aj pre naše občianske združenie bolo, že stretnutia sa na pozvanie pani prezidentky mohol zúčastnil aj Mgr. Ivan Kadlečík, obyvateľ obce Cigeľ, zakladajúci člen občianskeho združenia Vrchvoda v Cigli, lokálpatriot hornej Nitry, člen organizačného tímu rôznych regionálnych podujatí ako Cigeľská kosa, Pochod vďaky SNP, člen Jednoty slovenských matematikov a fyzikov, dlhoročný stredoškolský učiteľ, riaditeľ Obchodnej akadémie v Prievidzi, komunálny politik v Cigli. Kadlečík sa pričinil na udelení titulu Dedina roka pre obec Cigeľ, je spoluautorom prvej monografie o obci Cigeľ, publikuje v regionálnych a celoslovenských médiách, je autorom a spolurealizátorom projektov zlepšovania životného prostredia (Malá oáza pre hornú Nitru, Lipa pri kostole sv. Matúša v Cigli, Európske solárne dni), vytvára úlohy z matematiky pre maturitné skúšky, lektoruje vzdelávanie učiteľov regionálneho školstva. 

Podobne ako všetci ostatní účastníci stretnutia Kadlečík informoval o úspechoch a výzvach do budúcnosti svojej lokálnej komunity. Pani prezidentka sa živo zaujíma o okres Prievidza, kde má aj príbuzných, vypočula si informácie tak o aktivitách p. Kadlečíka a OZ Vrchvoda pre zlepšenie kvality života ľudí a kvality životného prostredia hornej Nitry, o situácii v komunálnej politike, ako aj v regionálnom školstve. 

Ako nakoniec stretnutia sama zhodnotila, vidí, že "vďaka šikovným a inšpiratívnym ľuďom sa môže zmeniť k lepšiemu nielen život komunity, mesta, ale aj celého regiónu. Diskutovala s viacerými osobnosťami kraja a aktívnymi ľuďmi z rôznych oblastí a stretla som sa s obrovskou dávkou energie a optimizmu, ktorá z ich práce pre spoločnosť ide. Vníma, že ich úsilie nie je vždy patrične docenené, ale všetci sa zhodujú, že aj vďaka spontánnym a nezištným aktivitám mnohých ľudí sa v ich meste a kraji žije lepšie". Uzavrela diskusiu vetou, že "najúčinnejšia cesta, ako môže spoločnosť bojovať so zlom, je rozširovanie priestoru dobra". 

"Trenčiansky kraj nie je iba kraj hradov, zámkov a legiend a Trenčín nie je iba mesto Pohody. Obidve samosprávy sú aj inšpiráciou pre ostatné slovenské mestá a kraje. Napríklad v prístupe k školstvu alebo rozvoju mesta. Župan Jaroslav Baška aj primátor Richard Rybníček hovorili o projektoch, ktoré ďaleko presahujú jedno funkčné obdobie a tento prístup je v súčasnosti oceneniahodný. Trenčiansky kraj navyše v blízkej čaká jedna veľká úloha. Zvládnuť transformáciu Hornonitrianskeho regiónu v súvislosti s ukončením ťažby uhlia."  

Pozvanie a samotné stretnutie s pani prezidentkou Slovenskej republiky môže byť pozitívnym impulzom a vzpruhou pre občiansku spoločnosť v regióne, činnosť aktívnych jednotlivcov v Cigli i pre celé OZ Vrchvoda. Lebo sme od najvyššej predstaviteľky Slovenskej republiky dostali uznanie, úctu, pravdu, poďakovanie a podporu.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 10 - 18 z 381

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2021 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.