Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Práve je pripojených:
3 Hostí

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Nina
Zajtra má meniny
Margita

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Valné zhromaždenie 2019

Rada občianskeho združenia Vrchvoda Vás pozýva na valné zhromaždenie OZ Vrchvoda Valné zhromaždenie (VZ) sa uskutoční dňa 31. augusta 2019 (v sobotu) v altánku na Malej oáze pod vlekom.

Program:

  • 14:00                    otvorenie VZ
  • 14:00 - 17:00       program VZ:
  •          Správa o činnosti za uplynulý rok
  •          Správa o hospodárení za obdobie september 2018 – august 2019
  •          Správa revíznej komisie
  •          Plán na ďalšie obdobie                                                        
  •          Rozpočet na obdobie september 2019 – august 2020
  •          Voľba členov Rady OZ a členov revíznej komisie
  •          Diskusia

Občerstvenie je zabezpečené. Všetci ste srdečne vítaní!  

V prípade, že sa nebudete môcť zúčastniť, zvážte, prosím, možnosť splnomocniť niektorého člena OZ Vrchvoda. Formulár splnomocnenia nájdete v prílohe 

 
Skrášľovací spolok Vrchvody

Už štvrtý rok sa OZ Vrchvoda stará o kvetinovú výzdobu hornej autobusovej zastávky v Cigli. Ďakujeme Richardovi a Števke Fleischerovcom za celosezónnu perfektnú starostlivosť o kvietky, o výsadbu sa postarali Dadka, Evka a Vanda. 

 

 
Opäť brigáda na Križkovských lúkach
Včera, 29.6.2019, sa PS Urbariát Cigeľ a OZ Vrchvoda opäť postarali o užitočne strávený deň pre tých, čo boli ochotní pomôcť.

Ráno o 8:30 sme sa stretli na autobusovom obratišti. Keďže už začali dovolenky, bolo nás pomenej. Napriek teplému počasiu sme boli vyobliekaní tak, ako sa patrí – dlhé nohavice, dlhé rukávy, čiapky a šatky na hlavách. Vedeli sme čo nás čaká.

Keď sme vyrazili z dediny, zaradili sme sa do kolóny idúcich áut. Okrem nás organizovali brigádu aj poľovníci. Tí sa však odrazili kúsok za dedinou, my sme pokračovali až k urbárskej chate. Na úvod sme podpísali prezenčku, urobili úvodné foto a potom hybaj na „panské“.

Jojo ostal na chate variť guláš. Pomoc pri varení mu zabezpečili Martinka so Števkou. Dievčence okrem škrabania zemiakov aj vyzametali pavučiny v chate a poupratovali jej okolie.

Ľudvík s Jarkom a Matejom si zobrali za úlohu skrášliť kaplnku. Na budúci týždeň sa tam bude konať cyrilo-metodejská púť. Pekne ju vymaľovali, aby prekryli nápisy, ktoré tam zanechali neznámi autori a vyčistili jej okolie. Je nepochopiteľné, že vandalizmus putuje už aj do takýchto miest.

Julko s Tibkom opravovali strúžky cez cesty, aby voda mala kadiaľ pretekať. Ostatní (Evka, Ivo, Ivko, Janči, Katka, ujo Dodo, Rišo, Vanda a ja) sa vybrali vyžínať okolo stromčekov. Keďže už bol vysoký dátum, aj žihľava a malinčie bolo riadne vysoké. Preto objavenie stromčeka v takej húštine bolo sprevádzané radostnými výkrikmi a uznanlivou pochvalou ostatných. Na hlavu nám pálilo prudké slnko, ruky dopálila žihľava, nosy doškriabalo malinčie, ...skrátka „pohoda“.

 

Preto, keď nám prišli oznámiť, že guláš je hotový, nedali sme sa dvakrát prosiť. Zbalili sme kosáky, mačety, nožnice a iné zbrane a išli preč. Na chate nás už čakali dievčence s kávou a Jojo s naštartovanou naberačkou.  Dokonca sme tam mali pripravené aj lavice, takže sme sa cítili ako v reštaurácii. Už chýba len nahradiť plastový riad porcelánom a bude to dokonalé. Už nič plastové síce nekupujeme, ale ešte míňame to čo ostalo.

Po dobrom obede a poháriku marhuľovice z Moravy sme sa poniektorí na chvíľu natiahli na deku a ďalší sa vybrali po okolí zbierať kvety, bylinky a hríby. Potom sme sa opäť presunuli na lavičky ku stolu. Rozprávali sme sa o deťoch, dovolenkách, plánovanej svadbe, očakávaných prírastkoch v rodinách a o všeličom inom.                   

Keďže som si pred časom dala záväzok, že chcem ukázať krásu slovenských ľudových piesní, aj včerajší deň som využila na to, aby som zaspievala pár málo známych (pre väčšinu však celkom neznámych) pesničiek. Tajne dúfam, že sa niekto chytí 😊.

Dobre naladení a oddýchnutí sme  krátko pred štvrtou hodinou všetko zbalili, upratali a išli domov.

Na záver už len krátko – opäť máme za sebou jeden pekný a užitočne strávený deň.

Ďakujem všetkých, ktorí prišli a pomohli

 

Zapísala:  Vierka K.   30.6.2019 

 
Brigáda v lese, part II

Milí priatelia (lesov)!

Čo sme si posadili (stromčeky), to si aj „vypeľháme“ (povyžíname) J Ako?

Na brigáde už túto sobotu 29. júna 2019 v cigeľských lesoch v okolí Križkovských lúk (pôvodne plánovaná na 22. jún, ale bola vtedy zrušená kvôli počasiu). Môžeme takto spolu konkrétne prispieť k záchrane lesov a zlepšeniu životného prostredia v našom bezprostrednom okolí. Všetci budete srdečne vítaní! Stretneme sa o 8:30 na hornej autobusovej zastávke v Cigli, odvoz zabezpečí Julko z cigeľského urbariátu.

Samozrejme pripravujeme aj občerstvenie – tešte sa na Jožkov guľáš J

OZ Vrchvoda v spolupráci s  Urbariátom Cigeľ

 
Solárne dni v Cigli 2019

V pondelok Evka poslala pár ľuďom správu ohľadne Solárnych dní. A vraj oslavovať treba prácou, tak zisťovala, či sa nájdu nejakí ochotníci. Za účasť na brigáde sľúbila špekáčiky. Niektorým takáto odmena stačila, len Ľudvík mal k tomu komentár. Vraj bez „ta-tran-ky“ na žiadnu brigádu nejde. Takže okrem špekáčikov bolo potrebné kúpiť aj Tatranky.
A v stredu 8.5.2019 o 14...:00 sa pri altánku Vrchvody zišlo 11 dobrovoľníkov (Evka, Ivko, Dadka, Qayum, Števka, Richard, Ľudvík, Vanda, Janči, Julko a ja). Našli sme tam dvoch rybárov, ktorí sa tiež ochotne pripojili. Vytriedili sme odpad, pozbierali smeti po okolí, vyhrabali a vyčistili plochu v altánku aj vedľa neho. Potom sme sa pustili do krovia vedľa altánku – vystrihali sme ho a vyhrabali celú plochu. Keď sme skončili, mali sme pocit, že je tam zrazu oveľa viac miesta. Už sa rodia nápady, čo sa bude diať nabudúce 😊.
Nakoniec sme si opiekli špekáčiky a klobásky, zjedli koláče, ktoré napiekli starostlivé gazdinky a vypili pivo.
Jediné, čo ostalo, boli tie Ta-tran-ky. Ale keďže sme už dohodli aj ďalší termín brigády (22.6.2019) určite neprídu nazmar!"

 V stredu 8. mája 2019 sa chystáme upratať okolie altánka Malej oázy pri nádrži pod vlekom.Všetci záujemcovia sú srdečne vítaní! Zraz o 14:00 pri altánku (v prípade priaznivého počasia, predpovede sú zatiaľ optimistické). Podujatie je súčasťou celoeurópskej kampane na podporu využívania solárnej energie . Slnko je proste našou hviezdou.

 
Pár slov o tom ako sa nám vydarila brigáda.

Skrátená verzia, pre tých, ktorí sa ponáhľajú:

13.4.2019 sa uskutočnila plánovaná brigáda PS Urbariát Cigeľ a OZ Vrchvoda. Cieľom bola výsadba stromčekov za potokom nad Križkovskými lúkami. K dispozícii bolo viac ako 2000 sadeníc buka a smrekovca.

Na akcii sa zúčastnilo 30 ochotných ľudí, medzi ktorými bolo aj veľa mladých. Všetci svojou prácou prispeli k tomu, že sme zasadili všetky pripravené stromčeky.

  

A ešte druhá verzia, pre tých, ktorým sa chce čítať:

Na dnes, 13.4.2019, sme vyhlásili brigádu pri vysádzaní stromčekov. Keďže termín bol známy už dlhšie, pripravil sa na tento deň aj hydrometeorologický ústav a plánovaný dážď (ktorým nás strašili skoro celý týždeň) presunuli na neskôr.

Ráno sme sa síce zobúdzali do zamračeného dňa, ale potom sa trochu vyjasnilo. S miernou obavou sme do auta nahádzali všetko, čo bolo treba a Julko to ešte vyviezol na chatu. Potom prišiel pre mňa a vyrazili sme do dediny. Najprv k Dadke, kde sme naložili chýbajúcu poživeň a potom na obratište. Tam nás čakali 3 záujemcovia. No, nebolo nám všetko jedno! Večer sme odhadovali, že príde 15-17 ľudí, možno 20. A ráno pred deviatou nás nebolo ani desať .  Ale potom sa s brigádnikmi roztrhlo vrece. Už keď nás bolo cez 20 začal nás Julko postupne vyvážať na Križkovské lúky. V aute sme už riešili problém, čo so stravou. Mali sme 30 bagiet a počet sa k tomuto číslu vážne blížil. Keď som na mieste urobila prezenčku, zistili sme že nás je presne 30. Takže bagety sme pre istotu rozdelili na polovicu, aby sa každému ušli dve 😊.

Pred chatou sme si vypočuli úvodné inštrukcie, urobili hlavné foto a vyrazili na svah za potokom.

Tam sme sa rozdelili na dve skupiny (trochu nekoordinovane, t. j. živelne). Komu sa už nechcelo ísť ďalej, ostal v prvej skupine. Takže ja som sa zaradila k tejto časti. A tešili sme sa, ako sme dobre dopadli. Pred koncom brigády sa k nám pridala aj druhá skupina, ktorá na svojom mieste už skončila. Až vtedy sme zistili, že naše víťazstvo nebola zasa až taká veľká výhra. Náš terén bol samý kameň. Takže kopáči mali problém vykopať jamy a sadiči  mali problém nájsť zeminu, ktorou by stromček zasypali. Doslova sme otriasali mach, aby sme niečo našli.

Nech však bolo akokoľvek, podarilo sa nám vysadiť viac ako 2 000 sadeníc smrekovca a buka.

Za to patrí veľká vďaka všetkým zúčastneným. Za ich ochotu prísť a pridať ruku k spoločnému dielu. Veď je to pre nás, našu dedinu a najmä pre naše deti.

Tentokrát sa k nám pridali aj noví priaznivci a veľa mladých ľudí, z čoho máme naozaj veľkú radosť.

Na záver ešte trochu štatistiky – okrem vysadenia viac ako 2000 stromčekov, sme zjedli slivkový koláč, francúzsku briošku, 30 bagiet, 25 špekáčikov, 0,5 kg slaniny, nejasný počet chlebov, vypili marhuľovicu, hrušku, 12 pív, 2 vína a aj nejaká voda sa minula.

Na záver sme si ešte posedeli pri ohni, opekali jabĺčka 😊  a trochu sme si aj zaspievali.

Domov sme prišli o 16:30, síce unavení, ale veľmi spokojní.

Bola to naozaj veľmi vydarená akcia

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 10 - 18 z 372

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2020 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.