Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Dalibor
Zajtra má meniny
Vincent

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
8 rokov VRCHVODY

Sme občianske združenie, založené v roku 2008 pre starostlivosť o kvalitu života a životného prostredia v Cigli a v regióne Hornej Nitry. Teší nás na každý úspech našej milej dedinky, jej obyvateľov, dobrovoľníkov, združení... Sami sa veľmi staráme o dobré meno Cigľa, popularizujeme zaujímavé osudy ľudí a rôzne vzácnosti, napríklad tradície ktoré tu máme. Organizujeme besedy, brigády, sadenie stromčekov, výlety, školenia, súťaže... Významne sa podieľame na spoločenskom, kultúrnom, športovom, ekologickom živote a na samospráve obce.

Chceme byť spokojnými, dôstojnými a nezávislými obyvateľmi, vo všetkých ohľadoch reprezentujúcimi našu obec a snáď inšpirujeme k tomu aj ostatných. Hrdosť na Cigeľ nás núti aj ku poukazovaniu na problémy, mnohokrát prichádzame aj s konkrétnymi riešeniami. Napríklad sme vyriešili problém s nesprávnym označením názvu obce na ceste medzi Prievidzou a Sebedražím, pomohli sme stáročnej lipe pri kostole, aby prežila v pomerne dobrom zdraví ďalšie desaťročia., vybudovali sme Malú oázu pri vodnej nádrži s altánkom a informačnou tabuľou, robili sme Solárne dni  a podobne. V súčasnosti sa pripravujeme na Guláš fest na ihrisku v Cigli 23. júla 2016, na už 6. ročník Cigeľskej kosy 30. júla 2016 , prebieha hlasovanie o Strom roka 2016 , robíme prípravné práce na renovácii partizánskych bunkrov na Vrchvode, blíži sa Valné zhromaždenie 2016... Nikto z nás nie je plateným zamestnancom OZ, všetky činnosti robíme dobrovoľníckou formou, bez nároku na odmenu a s obmedzenými možnosťami. Niekedy nás trápi aj ľahostajnosť okolia, alebo sa do nás oprú hluční nepriaznivci.

Verní svojmu zameraniu a v záume Cigľa, sa aktuálne snažíme aj o odstránenie čiernej skládky komunálneho odpadu na lúčke pod Borinami (na miestach, kde bude už o niekoľko týždňov veľké stretnutie na pamiatku Výročia SNP s tradičnou partizánskou vatrou), disktutujeme o výstavbe ďalších nájomných bytov resp. zariadenia pre seniorov, monitorujeme odlesňovanie svahu Tlstého dielu, priemyselnú činnosť kameňolomov, prejazdy ťažkých nákladných áut po Cigli, pýtame sa na podrobnosti nedávneho dokonaného zmenšenia rozlohy katastrálneho územia Cigľa.

V našej činnosti nás podporujú členovia, priatelia, jednotlivci, malí podnikatelia, ale aj veľké firmy ako Slovenské elektrárne, Siemens a.s., Orange a.s., Raiffeisen Banka a podobne. Pri príležitosti 650. výročia prvej písomnej zmienky sme dostali ocenenie od Obce Cigeľ, Ministerstvo životného prostredia SR nám dalo cenu v jednej súťaži. Niekoľkokrát sme boli v Slovenskom rozhlase, v televízii, píšu o nás v novinách... Všetkým úprimne ďakujeme za podporu a sympatie, ktoré nás povzbudzujú v našom eláne a udržujú náš optimizmus. Ďakujeme! 

 
Hlasovanie o Strom roka 2016 je spustené!

Na kultúrnom festivale Pohoda 7. júla 2016 v Trenčíne spustili hlasovanie za Strom roka 2016 . Prihlásilo sa okolo 50 stromov, z nich odborná komisia vybrala dvanásť. Potešilo nás, ale ani veľmi neprekvapilo, že medzi dvanástkou finalistov je aj naša Lipa veľkolistá pri kostole sv. Matúša na Ozanineje vŕšku v Cigli!!! Spomedzi dvanástich je jedinou lipou veľkolistou, je najstaršia, najmohutnejšia a má pekný príbeh!

Tu môžete priamo hlasovať za našu lipu (kliknite na tento odkaz, potom len zadajte svoj mail a stlačte Hlasovať) 

Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016. 

 
Profesionálne ošetrenie našej vzácnej Cigeľskej lipy
V sobotu 18. júna 2016 príde firma z Bánoviec nad Bebravou profesionálne ošetriť a ozdraviť našu vzácnu, 500-ročnú lipu pri kostole v Cigli. Arborista Ing. Marcel Trnovský  hovorí: "Čokoľvek so stromom robíme, vždy sa snažíme rešpektovať strom ako živý organizmus, v ktorom každú sekundu prebiehajú rovnako zložité a úžasné procesy ako v celej prírode." 
 
Vyžínanie stromčekov v podaní Vrchvody (autor: V. Krausková)

Tak, ako aj po minulé roky, aj teraz sa 7.5.2016 o 8:30 na hornej autobusovej zastávke stretla skupina nadšencov a priaznivcov prírody.

Dôvod bol jasný: Urbariát Cigeľ spolu s Vrchvodou organizovali brigádu.

Na niekoľko pokusov sme sa pousádzali do áut a mohlo sa vyraziť. Cestou tých na korbe už toľko nenatriasalo, bolo cítiť, že cesty sú v lepšom stave ako vlani. S vetrom vo vlasoch sme dorazili až k urbárskej chate. Iba Katka s Maťkom prišli peši. Pod kopcom im totiž auto povedalo dosť – buď vyložíte kotol alebo vystúpte, inak končím. A keďže nechceli mať na svedomí hladných brigádnikov, radšej vystúpili oni.

Po úvodnom príhovore predsedu urbariátu prišiel na rad prípitok a po ňom fotografia ešte stále dobre naladených účastníkov zájazdu. Potom však rozdali rukavice, kosáky a bolo po zábave.

Po rebríku sme sa preštrikovali do ohrady so sadenicami. Veru bolo poznať, že sa sem zver nedostane. Všetko bolo zarastené až hrôza. Príkaz bol jasný – všetko okrem stromčekov, mladých čerešní a dubov musí ísť preč. Príkaz bol síce jasný, ale keďže nerozoznám mladý buk od jelše ani duba, pre istotu som to tam nechávala všetko. Ale s malinčím a žihľavou som bojovala statočne.

Keď nám po dvoch hodinách Julkom s Tibkom doviezli koláče, vodu a aj niečo, čo sa tou vodou zapíjalo, veru  sme sa nenechali núkať. Posmelení a potúžení sme sa znova zaronili do buriny hľadať tie stromčeky J.  Práca nám išla celkom dobre od ruky. Slniečko krásne svietilo, aj by sa dalo opaľovať, ale žihľava nedovolila vyzliecť košele. Preto si podaktorí vybrali miesto na pravej strane rojnice, ktoré bolo v tieni.  Keď sme sa pred obedom vracali po už očistenej časti, bola radosť pozerať na tie sadenice. Keďže väčšina z nás nepracuje manuálne, celkom dobre nám padlo trochu vypnúť, zohnúť sa a urobiť čo treba (na tretí deň som to však v krížoch cítila).

Kým sme my (Katka, ja, Evka, Ivko, Zuzka, Tonko, Dada, Qayum a Janči) vyžínali okolo stromčekov, Julko s Tibkom opravili strúžky cez cestu, aby voda išla cez ne a nie dolu cestou a „vyrobili“ aj jednu novú studničku. Tak sme si mohli umyť ruky pod tečúcou vodou! Ľubka s Martinkou vyčistili studničku nad lúkou a najmä pomáhali Jožkovi s varením guláša. A že pomáhali dobre a aj kuchár svojej robote rozumel, všetci sme si na guláši pochutnali. Ešte nám ostalo aj na domov. Po vynikajúcom obede sme si posadali, niektorí aj políhali a oddychovali. Katka si ľahla obďaleč a vyzliekla nielen košeľu ale aj tričko. My ostatní sme ostali bližšie pri ohni. Ale tak, ako slnko putovalo po oblohe, tak sme sa aj my presúvali stále za ním, až sme sa pripojili ku Katke.  Tém na rozhovory bolo dosť, u žien rezonovala najviac svadobná a chlapi riešili hokej.

Nakoniec sme upratali, zahladilii všetky stopy po akcii, urobili záverečnú fotografiu a dali sa odviezť domov.

 

Nálada bola vynikajúca, počasie ideálne, akcia vydarená. Už teraz sa tešíme, že si to o rok opäť zopakujeme.

 
Naša Lipa v rádiu Regina Bratislava

Majestátnu lipu v obci Cigeľ, ktorá je 500 ročná chcú dobrovoľníci zachrániť a prihlásili ju do súťaže Strom roka. Štvorminútovú reláciu bude vysielať Rádio Regina Bratislava v nedeľu 22.05  2016 ráno po pol ôsmej, cca od 7:40. Autorom relácie je Marián Ondáš, nezabudnite si v nedeľu privstať, naladiť rádio regina Bratislava a započúvať sa o tom, ako je Lipa pri kostole v obci Cigeľ už 500 rokov nemým svedkom histórie – dobrovoľníci z občianskeho združenia VRCHVODA ju chcú s finančným príspevkom Raiffeisen Bank v Prievidzi zachrániť a udržať pri živote. 

Pozrite si video o lipe, ktoré urobil Jojo Dámer 

Vypočujte si reláciu Mariána Ondáša s Kadlečíkovcami, Krauskovcam, p. Chrebetom a starkým Krauskom, hoc aj bez úvodného a záverečého zahlásenia (ktoré boli inak fantastické!) 

 

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 82 - 90 z 368

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2020 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.