Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Dalibor
Zajtra má meniny
Vincent

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Volejbalový turnaj 2016
V sobotu 10. 9. 2016 sa pri škole na viacúčelovom ihrisku konal 18. ročník cigeľského volejbalového turnaja. Bolo 5 družstiev, prvé tri ceny si odniesli lepší hráči, ktorí prišli na turnaj z okolia. V štvrtom a piatom družstve hralo niekoľko (spolu 6) obyvateľov Cigľa. Družstvo Vrchvoda posilnili aj niekoľkí Prievidžania a Bojničan (ďakujeme a pozdravujeme vás), skončili sme štvrtí. Piaty bol Spojený tím, zložený z troch Cigeľčanov a troch Necigeľčanov. Bol  to pekný, horúci, slnečný, športový, veselý septembrový deň. Prispeli sme: požičaním počítadla, Jožko aj pískal niektoré zápasy, hrali alebo povzbudzovali spolu asi pätnásti naši členovia a kamaráti.
 
Luchna 1362 - Cigeľ 2016

Blahoželáme našej obci k výročiu prvej písomnej zmienky. 

Dňa 11. septembra 1362 sa poprvýkrát zjavuje v písomných dokumentoch zmienka  o našej starobylej osade s pekným slovanským názvom Lúčna (podobné názvy mali Mútna, Krásna, rudná, Rovná, Suchá...). V bezprostrednom okolí boli ešte len šíre lesy (Krásny les Seperdeo, Čierny les - Feketeerdeo, Červený les - Vereserdeo) len na juhu bol novo postavený krad Kešeľoko (Sivý kameň) a starodávny Kamenec a samozrejme nižšie pozdĺž nášho potoka bola už oddávna osada pomenovaná podľa veľkomoravského Sebedraga... Mladšie sú všetky okolité lehoty (Hennelova Lehota, Štefanova Lehota, Papova Lehota, Nová Lehota, Veľká Lihotka, Malá Lihotka...)

Pôvodný názov Lúčna sa veľmi skoro po prvej písomnej zmienke transformoval na Lúčka, okolo roku 1415 začali používať nový názov Cigel, niekoľko desaťročí sa písalo alternatívne Cigel iným názvom Lúčka, od cca 1600 dodnes už len Cigel, resp. v súčasnosti s mäkkým ľ, Cigeľ. 

 
Ako bolo na Valnom zhromaždení 2016

Rok ubehol ako voda a opäť sme sa stretli na VZ. Tí prví začínali už pred deviatou. Veď mali na to pádny dôvod. Guláš sa sám neuvarí a aj drevo musí niekto nachystať. Ale keďže v tomto smere majú vrchvoďáci bohaté skúsenosti, všetko išlo ako po masle. Pred druhou bolo všetko pripravené. Každý príchodzí sa vybozkával  s ostatnými (veď už sme ako jedna veľká rodina),  zaregistroval a dokonca niektorí záujemcovia aj prihlášku vypísali. Hneď na úvod sa podávala kávička a bábovky viacerých druhov.  Keďže bolo pekne, posadali sme si pred altánkom a dúfali, že dym pôjde inam. Ale išiel tak, ako povedala Katka – vždy len za ňou...

Okolo pol tretej sa slova ujal Janči – nechcel mikrofón, radšej zvýšil intenzitu hlasu. Ale Evka, ktorá dostala slovo ako druhá v poradí, už mikrofón prijala. Na začiatku ho riadne „prefúkla“ a potom už prešla k veci. Na úvod privítala 3 nových členov (najstarší a najmladší Jozef D. a novomažel Peťo). Potom stručne zhrnula to, čo sa udialo počas minulého roka a keďže toho bolo dosť, pomáhala si novým  číslom časopisu. (Tento rok dostal novú, profesionálnu vizáž . Dúfam, že bude zverejnený aj na www stránke, pretože sa mi neušla žiadna kópia L).  Po nej Dadka informovala o pláne práce na ďalší rok. Aj plán je uvedený aj v časopise, ale bude sa ešte mierne meniť. Najviac sa totiž diskutovalo o zamýšľanom vybudovaní detského ihriska v Malej zelenej oáze. Vzhľadom ku skúsenostiam s trvanlivosťou lavičiek, latiek v ohrádke a dverách na kadibúdke (kde časť už zhorela do tla a niečo stihlo aspoň obhorieť) tento návrh neprešiel  - hľadá sa lepšie riešenie, možno priamo v obci.

Potom Ľubka informovala o hospodárení a, ako obyčajne, aj teraz vyhlásila súťaž o najpresnejší odhad príjmu 2% z dane. Víťaz síce nedostal nič (tipoval 1200 €), ale mal aspoň dobrý pocit! Tento rok bol príjem o niečo nižší ako vlani (cca o 100 €, snáď je to len výnimka, potvrdzujúca pravidlo neustále rastu), ale aj naše výdavky boli nižšie, takže celkovo hospodárime s prebytkom, čo je pekné konštatovanie.  Na záver revízna komisia informovala ostatných o chybičke v našom účtovníctve: neoprávnenom zúčtovaní sprepitného v celkovej výške 1,1 € za rok. Poriadok musí byť, aj keby na chlieb nebolo! (Redakčná poznámka: tučne zvýraznený text bol dodatočne  upravený, pretože predchádzajúce znenie mohlo vyvolať nedorozumenie. Ospravedlňujeme sa, poznámka o účtovaní sprepitného v žiadnom prípade nebola smerovaná na konkrétne reštauračné zariadenie, išlo o výtku do našich vlastných radov v tomto zmysle - sprepitné sa podľa revíznej komisie nepovažuje za oprávnený výdavok občianskeho združenia. Ďakujeme za pochopenie.)

Po diskusii Janči ukončil schôdzu a pozval všetkých na guláš. Minuloročnú chybu (podávanie guláša  počas schôdze) už nespravil. Aj Jožko svoje niekdajšie „za ušká“  pri porciovaní guláša zmenil na „na chlieb“. A táto rada sa osvedčila viac. Guláš sa dal bezpečne preniesť na stôl  aj keď bol riadne horúci. To som zistila, až keď som si popálila jazyk. Ale tak mi treba, nemala som sa ponáhľať. Sadali sme si pekne na kraj lavice a potom, ako prichádzali ďalší, posúvali sme sa v smere hodinových ručičiek, až kým sme tam nesedeli ako lastovičky na drôte, pekne plece pri pleci.

Po vynikajúcom guláši (podľa vyjadrenia Dadkinej mamy dokonca lepší ako pravý maďarský!) sme sa presunuli von. Vtedy Ľubka vyzvala prítomných, aby sme si zaspievali pesničku z guláš-festu. Oproti premiére,  to už bola iná káva, silné mužské hlasy jej dodali ten pravý šmrc. A keď sa naučíme aj slová... J

Užívali sme si krásny letný deň, pili pivo (výhra z guláš-festu), jedli opekané klobásky, ktorými nás neustále zásoboval Quayum, klebetili, niektorí chytali ryby a všetci sme tíško závideli tým, ktorí sa plavili na kanoe.

Zažili sme pekný letný  deň a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.

 
Valné 2016

Srdečne Vás pozývame na valné zhromaždenie občianskeho združenia  Vrchvoda. VZ plánujeme v sobotu 27. augusta 2016 v altánku na Malej oáze pod vlekom. Podrobnejšie informácie nájdete v pozvánke. Tešíme sa na stretnutie :)

 

Určite príďte: valné zrhomaždenie ako najvyšší orgán OZ sa bude zaoberať rozpracovanými - aktuálnymi témami OZ: 

  • Budúce aktivity a rozpočet OZ
  • Záchrana stáročnej lipy
  • Strom roka
  • Dobrí susedia
  • Guláš fest
  • Cigeľská kosa
  • Malá oáza pri vodnej nádrži v Cigli
  • Sadenie stromčekov
  • Zájazdy, výlety, divadlá, koncerty...
  • iné...

 

 
Výsledky 6. Cigeľskej kosy

Njaväčším výsledkom 6. Cigeľskej kosy v sobotu 30. júla 2016 je skutočnosť, že naša obec sa stala hlavným mestom Slovenskej republiky v kosení ručnou kosou. Prišlo najviac koscov za celú históriu a nikde na Slovensku ich neprišlo viac. Predstavila sa kompletná špička Slovenskej koseckej ligy, ich výkony mohli obdivovať stovky návštevníkov našej obce.

Výsledky 6. Cigeľskej kosy 30. júla 2016 

U detí boli výsledky Cigeľskej kosy na prvých troch miestach také isté ako v tohtoročnej lige. U mužov nad 60 boli na prvých miestach Cigeľskej kosy tí istí chlapi, len v inom poradí. Ženy na prvých dvoch miestach boli tie isté v Cigli ako v lige. U mužov do 60 rokov prekvapil Jozef Fišer, ktorý prišiel na prezentáciu posledný, ale v kosení bol prvý. Podrobnosti a výsledky prvých troch miest Kosy aj Ligy 2016 v prílohe . Fotky zverejníme čoskoro... Ďakujeme všetkým priaznivcom kosenia trávy tradičným spôsobom.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 73 - 81 z 368

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2020 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.