Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Estera
Zajtra má meniny
Aleš

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
S Urbariátom a Vrchodou do cigeľských lesov a lúk

Píše V. Krausková: "V sobotu 3.6.2017 sa konala už skôr plánovaná, ale pre nevhodné počasie raz odložená, brigáda. Venovali sme sa odstraňovaniu nežiadúceho porastu okolo stromčekov, čisteniu studničky a úprave cesty na Križkovských lúkach. Tentokrát nám počasie prialo. Slniečko krásne svietilo, obloha ako na dovolenke a teplo až, až. Zišlo sa 16 ochotných dobrovoľníkov, ktorí chceli urobiť niečo užitočné, pomôcť prírode a tým aj sebe.

Ráno sme sa zvítali na obratišti (v poradí, ako prichádzali: Krauskovci 2+3+2, Kadlečíkovci 2, Fleischerovci 2, Sharifiovci 2 a Dámerovci 3), časť nasadla do auta a tí zdatnejší išli peši. Síce tam stál aj autobus, ktorý sa chystal na nejaký výlet, ale s nami evidentne nerátal. Tak sme ho tam nechali stáť a išli si po svojom.

Po úvodnom privítaní (rozumej prípitku a príhovore) sme sa odfotili a, už znalí pomerov, vybrali na svoje pracoviská. Každý sa mohol slobodne rozhodnúť, či bude variť guláš, šúpať zemiaky, čistiť urbársku chatu, studničku, alebo sa zaroní do buriny a bude hľadať stromčeky. Teraz, keďže jar už značne pokročila, stihla žihľava, malinčie a iná nechcená flóra vyrásť do peknej výšky. Kto mal košeľu s dlhým rukávom, ten si pochvaľoval. A kto nie, určite nebude mať reumu. Ale  podriapané a popŕhlené ruky mal! Tempo sme mali výborné, urobili sme oveľa viac ako vlani. Vidno, že už máme prax. Ani po tých stromčekoch sme už nemuseli až tak veľmi pátrať, kde-tu už aj trčali nad burinou. Ale niekde trčali iba palice a stromček nikde. Nuž, príroda je taká, prežijú iba tí silnejší. 

Bolo horúco. Aj sme si zaspievali „Sadaj slnko, sadaj“, ale neposlúchlo nás a pražilo ďalej. Aby sme nedostali úpal, dvakrát sme si v tieni dali pauzičku a pili sme vodičku. A podajedni aj pivko v pohári so stopkou! Veď kultúra patrí k životu. Okrem toho sme zdolali aj dve tácky rebarborových koláčov. Preto, keď nás prišli zavolať na obed, hrdinsky sme pozvanie odmietli a pokračovali sme v práci. Jednohlasne sme zvolili taktiku – teraz robme a poobede oddychujme. A veru, dobre sme sa rozhodli. Po obede by sa už nikomu nechcelo zohýnať sa na tom slnku.

Okolo druhej sme dosiahli vopred vytýčený cieľ a spokojní sa vybrali na obed. A bol už najvyšší čas. Guláš na nás čakal,  známa veta „za ušká“ znela éterom, len lavička (namiesto stola) chýbala. Ale stačilo iba pripomenúť a hneď sa našli dvaja ochotní, ktorí ju priniesli. Pokľakali sme si kolo nej, rýchlo miešali a silno fúkali a snažili sa nepopáliť si ústa. Lebo raz darmo, keď si hladný, aj horúce sa dá zjesť.

Ako vždy, guláš nemal chybu. V tomto je guláš-majster naozaj majster. Ako bodky za obedom prišli na rad koláče a zákusky z rôznych zdrojov. A potom už leháro... Každý si našiel nejaké miestečko, kde sa dalo prevrátiť a oddychovať. Ostalo také ticho, až to bolo divné. Ale netrvalo dlho. Spomenuli sme si, že máme aj vínko a treba ho vypiť. A ako tak popíjame, ujo Didi vzniesol kritiku do našich radov. Naše akcie sa mu vraj páčia, ale mu chýba, že si nezaspievame. Síce sme mu trochu oponovali, že jeden pokus už máme za sebou, ale mne nebolo treba dvakrát hovoriť. Aj mne chýba, keď si nezaspievam. Tak som skúsila, aj niektorí ďalší sa pridali. A Katka ma naučila novú pesničku (len mi ešte musí zopakovať/napísať slová), takže teraz môžem konštatovať, že v Cigli som sa naučila už dve pesničky J.

Podvečer sme sa začali rozchádzať. Ako prví išli tí, ktorí sa rozhodli ísť peši. My ostatní sme ešte poupratovali, zbalili, čo bolo treba vziať a nasadli do auta. Chceli sme ísť domov. Ale Julko nás po Jančiho vete, že ideme dokončiť ten zvyšok, takmer vysadil. Janko, takéto žarty si radšej odpusti, lebo na to doplatíš! 

Bol to deň plný zážitkov strávený v spoločnosti priateľov a ovečiek, ktoré práve spásali Križkovskú lúku. Aj keď unavení, už teraz sa tešíme na ďalšiu akciu. Ale musíme lepšie vyberať termín – radšej skôr ako neskôr. Zapísala VK, v Cigli, 4.6.2017"

P.S.: AJ na zájazde v Banskej Bystrici bolo výborne - pekné počasie, bezproblémová cesta tam i späť, parádne umelecké predstavenie Čardášová princezná, aj so Šimonom Svitkom v úlohe Bonifáca Káncsiánu, Edwinovho priateľa. 

V sobotu 3. júna 2017 sme sa stretli na hornej autobusovej zastávke o 9:00 hod, vybrali sme sa peši alebo autom do lesov a lúk cigeľského chotára, na Križkovské lúky a ich okolie. Pomohli sme stromčekom, chatke, vodným prameňom, urobili dobrú a užitočnú prácu s kosákom, motykou, hrabľami, pílou, a podobne... 

 
Solárne dni 2017 v Cigli

Občianski aktivisti a dobrovoľníci z obce Cigeľ aj tento rok upozornia na význam a neoceniteľnú hodnotu slnečnej energie, ktorá zohrieva nielen ľudské telo ale aj dušu. V peknom slnečnom počasí by sme chceli spolu s cigeľským urbárom sadiť stromčeky, čistiť prírodu. Chceme aby ľudia ale aj príroda, mladé stromčeky mali úžitok z dostatku slnečnej energie. Udalosť sa koná v rámci slovenských Solárnych dní 2017, s podporou neziskovej organizácie Slovak Renewable Energy Agency (SK REA). Počas víkendu 7. - 9. mája, na kedy sme mali akciu naplánovanú však dosť pršalo, akciu sme po dohode s predsedom urbára preložili na niektorý júnový víkend.

V sobotu 20. mája 2017 sme urobili kus práce pri viacúčelovej vodnej nádrži v Cigli. Vyčistili sme okolie altánka, upravili prístupovú cestu a schody, lavičky, ohnisko... Vyviezli sme z tohto krásneho oddychového miesta asi osem vriec odpadu, ktoré tam pohodili nezodpovední návštevníci len za posledných niekoľko mesiacov. Zamýšľali sme sa nad možnosťami večerného osvetlenia altánku a napájania videokamery, ak by sme sa rozhodli ju osadiť. Pri práci sme mohli používať pracovné rukavice, modré tričká a ďalšie drobnosti, ktoré sme dostali od slovenského organizátora tohtoročných Solárnych dní, firmy SK REA. Očerstvenie sme zabezpečili z vlastných zdrojov občianskeho združenia. 

 
Gypsy Dance a CIgánski diabli 10. júna v Prievidzi

Priatelia, dávam do pozornosti podujatie v Dome kultúry 10.06.2017 o 19:00 (sobota) - KING OF THE GYPSY DANCE a CIGÁNSKI DIABLI.. Zajednala som 10 lístkov. Dajte mi vedieť, či je záujem o toto podujatie čo najskor. Vstupné: 24,00 €, vstupenky už v predaji v pokladni Domu kultúry Prievidza alebo v sieti Ticketportal. Prajem pekný deň. Martina Krausková

 
Vrchvoda opäť športuje - Bowling, Nitrianske Rudno, 10.3.2017

Keď sme pred časom mali 1. ročník bowlingového turnaja, ani som nepredpokladala, že 2. ročník príde tak rýchlo. Nakoľko neubehlo ešte ani polroka, ťažko povedať, či sa jednalo o ročník, polročník, alebo o nejaký iný ..očník. V podstate je to jedno, hlavne že sme sa zorganizovali. V tomto bode opäť zohrala hlavnú úlohu naša kultúrna a teraz už aj kultúrno-športová referentka. Nič nenechala na náhodu, aj keď drobný informačný šum nastal. Namiesto informácie, že na organizačné stretnutie do pizzerie musí prísť z rodiny aspoň muž, vzniklo z toho, že musí prísť iba muž. A tak Katka, aj keď nechcela, musela ostať doma. My ostatné, čo chceme mať všetko pod kontrolou, sme prišli. A dobre sme urobili, najedli sme sa, napili, zabavili a potom celkom natešené išli domov. Dôvod bol jasný. Bolo krátko po MDŽ a éterom sa nieslo záhadné spojenie „rúžok pučový“. Tak sme dúfali, že bowling prinesie aj nejaké „tajné“ prekvapenie. A aj priniesol – nebolo nič. Ani rúžok pučový, ani púčok ružovýL.

Počas bojovej porady bol však vypracovaný detailný plán prepravy osôb. Naša logistika má zatiaľ ešte drobné rezervy – autá z dolného konca išli brať pasažierov na horný koniec, autá z horného konca zas na dolný, ale za to už na druhý pokus sa manželské páry  dostali do toho istého auta! Posmelení týmto zistením, že keď sa chce, tak sa dá, stanovili sme čas a miesto odchodu z Cigľa. A čuduj sa svete, na druhý deň meškalo iba jedno auto aj to nie dlho! Pre budúci ..očník navrhujem na doklad pre šoféra okrem zoznamu osádky uviesť aj čas odchodu.  Veď procesy treba neustále zlepšovať.

Na bowling sme však prišli včas. Krásne sme stihli úvodné losovanie športových dvojíc. Zvolená metóda síce vylučovala možnosť, že by manželský pár tvoril dvojicu, ale nevylučovala možnosť hrania na tej istej dráhe. Ak sa v budúcnosti chceme vyhnúť vyhrážkam typu – ak to zhodíš, budeš bez večere, prípadne zabudni na nové topánky, alebo spontánnej radosti, ak partner netrafil, treba myslieť aj na tento aspekt.

Súťažné zápolenie sa nieslo vo veselom duchu – od spontánnej radosti sprevádzanej výskaním a skákaním po zhodení všetkých kuželiek až po nefalšovanú radosť súperov, ak išla guľa mimo dráhy.

Oproti minulému ročníku bolo poznať zlepšenie hry. Jednak sme stihli za 2 hodiny odohrať takmer celé 4 kolá, ale už sme čiastočne pochopili aj počítačové hodnotenie. Prispel k tomu najmä fakt, že počas tejto hry som bola členkou rozprávkovej trojice a teda som mala čas sledovať hru. Podrobnou analýzou zobrazovaných bodov som pochopila, že za každé X sa okrem 10 pripočíta aj dvojnásobok nasledujúceho hodu. Úžasné zistenie, len som si ho mohla nechať pre seba! Po jeho zverejnení Princ začal hádzať X a tak sa dostal do vedenia. Nedosiahol síce najvyšší počet bodov na jedno kolo, tam jasne dominovali Ceasar, motýľ Emanuel aj Obelix, ale radosť mu to nepokazilo.

Záverečné vyhlásenie výsledkov sa nieslo v mierne rozpačitom duchu. Výmena dráh urobila svoje. Vyhlásenie Šmolka so Šmolinkou sprevádzalo vznášanie množstva pripomienok a spochybňovanie výsledkov. Ale po zistení, že výherca získava právo uhradiť účet, nikto nemal záujem o preverenie spočítavania bodov.  Všetci sme sa svorne zhodli na tom, že víťazom je každý, kto sa zúčastnil. Odmenou mu bol zážitok z hry a spoločnosti priateľov.

Ale teraz, keď je účet už vyplatený, môžem napísať, že v prvom kole vyhral Obelix s Falballou, v druhom kole (po výmene dráh) motýľ Emanuel s vílou Amálkou a celkovými víťazmi sa stali Princ a Večernica . Gratulujem. Aj keď ktovie ... 4. kolo sme nedohrali do konca, takže aj toto sa dá spochybniť!

 Zapísala VK, v Cigli, 11.3.2017

 

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 73 - 81 z 383

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2021 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.