Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Etela
Zajtra má meniny
Roman a Romana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Kanalizácia v Cigli sa už v tomto období neurobí...

Obyvatelia a predstavitelia našej obce s veľkým záujmom sledovali situáciu okolo plánovanej výstavby kanalizácie v našej obci. Začiatkom roka sa ukazovalo, že by kanalizáciu v obciach Cigeľ, Sebedražie, Koš mohla vybudovať jedna brnenská firma. Tá však od zmluvy s vodárenskou spoločnosťou odstúpila. Nová verejná súťaž na zakázku v hodnote viac ako desať miliónov eur bola vyhlásená koncom júla, ale ani nie o mesiac obstaraváteľ stavby (Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s.) verejnú súťaž - nadlimitnú zakázku zrušila. Vo vestníku verejného obstarávania 21. augusta 2015 vyšlo oznámenie o zrušení verejného obstarávania. 

V odôvodnení sa píše, že Obstarávateľ vyhlásil súťaž na uvedený predmet zákazky pričom došlo k zmene východzích podmienok týkajúcich sa financovania predmetnej akcie. Prípadnou realizáciou projektu za súčasných podmienok by došlo k zásadným zmenám pri financovaní zákazky a porušeniu základných princípov verejného obstarania.  Obstarávateľ sa o financovanie celého projektu bude pokúšať prostredníctvom výziev o pridelenie NFP v novom programovacom období (do roku 2020) pričom na uvedený predmet zákazky vyhlási verejné obstarávanie v zmysle zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov a aktuálnej výzvy. 

Je to škoda, pretože ďalší rozvoj obce (napríklad aj prípadná výstavba nových bytoviek) dosť závisí od vyriešenia problémov so splaškami, ktoré znečisťujú cigeľské vodné toky, podzemnú vodu, smrdia v jarkoch pri ceste a negatívne ovplyvňujú životné prostredie v Cigli.

 
Nové občianske združenie v Cigli
V júli 2015 vzniklo nové občianske združenie so sídlom v Cigli, ktoré založili traja mladí ľudia a nazvali ho HAJCMAN. Prajeme vám úspech a veľa dobrých realizovaných nápadov!
 
Označenie názvu obce Cigeľ na dopravných značkách

Pripomeňme si, že naša obec sa už 600 rokov - prinajmenšom od 6. júna 1415 nazýva Cigeľ (predtým sa nazývala Lúčna či Lúčka i Lúka).

Žiaľ, mnoho rokov, aj v súčasnosti, je na skoro všetkých možných dopravných značkách opakovane uvádzaný nesprávny názov našej obce s dhým í - Cígeľ. najnovšie je takáto chyba aj na novovybudovanom jazdnom pruhu od Prievidze pri odbočke na Koš. 

Podľa našich informácií Okresný úrad Trenčín, odbor CD a PK ešte v roku 2014 rozhodol, že  správca cesty "I/50 Nováky - Prievidza (Banská) (TEN-T)" - SSC IVSC Žilina - je povinný zabezpečiť, aby bol na určených trvalých dopravných značkách správne uvedený cieľ "Cigeľ" . Dokonca boli stavebník ako i organizácie zabezpečujúce výrobu a osadenie dopravných značiek na splnenie tejto podmienky Okresným úradom Trenčín, odborom CD a PK niekoľkokrát upozornení. Rovnako sa vyjadril aj Krajský dopravný inšpektorát v Trenčine. Vďaka OÚ a KDI v Trenčíne sa azda môžeme tešiť, že na trvalých dopravných značkách cesty I/50 už nebude názov našej obce nesprávne, s dĺžňom. Bol by to taký správny príspevok ku šesťstoročnému jubileu našej obce.

 
Nová situácia okolo výstavby kanalizácie v Cigli

V apríli 2015 sme sa dozvedeli, že firma D.I.S Brno pre Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť, Banská Bystrica do konca roka 2015 vybuduje v Cigli, Sebedraží a v Koši novú splaškovú kanalizáciu. Názov stavby: Aglomerácia Sebedražie - kanalizácia.  Obyvatelia obce sa potešili (aj keď výstavba prináša so sebou dočasné komplikácie), začali zvažovať umiestnenie domovej prípojky, brali výstavbu kanalizácie ako hotovú vec. Čo najskôr mali začať práce medzi obcami Cigeľ a Sebedražie, potom  v obci, robiť naraz na viacerých miestach... Trochu problematické sa zdalo byť pripojenie stavieb, ktoré neboli v projekte (starom cca 10  rokov) a aj časový rozpis (ťažko bolo uveriť, že v našom teréne a v našich geologických podmienkach bude hotovo za 5 mesiacov). Čakali sme každým dňom, kedy začnú budovať. Lenže kanalizácia sa za tri mesiace ani nezačala stavať.  Dozvedeli sme sa z novín, že D. I. S. odstúpila od výstavby.

Konečne na konci júla sa niečo zmenilo.  Je vyhlásená nová verejná súťaž , vyčlenilo sa viac peňazí,  súčasťou predmetu zákazky bude aj vyhotovenie realizačnej projektovej dokumentácie, plánu organizácie výstavby, archeologického prieskumu, geodetického zamerania, dokumentácie skutočného vyhotovenia a prevádzkového a manipulačného poriadku . Súťaž sa uzatvára 7. septembra a stavba sa má urobiť po novom od 30. novembra 2015 do 30. júna 2016. 

 
Výsledky 5. Cigeľskej kosy a MS v kosení ručnou kosou 2015

Kosilo rekordných 66 koscov z celého Slovenska aj z Moravy. Nikde inde v celej tohtoročnej lige nebolo toľkoto koscov. Ani my v minulých ročníkoch sme ešte nikdy nemali viac ako 60 súťažiacich. Okolo dvanástej naše súťaženie prerušila búrka, ale krátko po 16:00 sme už aj tak mali vyhodnotenie. Ďakujeme všetkým zaujímavým majstrom, osobnostiam, sponzorom, súťažiacim, organizátorom, priateľom a susedom, ktorí podporili piaty ročník Cigeľskej kosy a svojím dielom prispeli k úspechu nášho milého podujatia. Pozrite si výsledky 5. Cigeľskej kosy  a Majstrovstiev Slovenska v kosení ručnou kosou 2015

 

Majstrom Cigľa je Rastislav Minich, vo svojej kategórii zvíťazil v Cigli Jaroslav Chrebet a Ligu 2015 vyhral Štefan Mjartan. Blahoželáme! Bodaj by sme takýchto dobrých koscov mali aj medzi mládežou a ženami.

O podujatí informuje TASR (píšu aj o hereckom výkone p. Bažalikovej v úlohe 102 ročnej starenky), RTV Prievidza , televízia JOJ (v novinách od 38 minúty), Naša Prievidza SME... 

Naše snímky z Kosy publikujeme v galériách

 

 
Piata Cigeľská kosa je už 25. júla 2015!

Kosecká liga  končí v poriadne horúcom lete. Ôsme kolo je tento víkend na Orave a posledné, deviate  je v poslednú júlovú sobotu u nás, v Cigli. Očakávame vysokú účasť návštevníkov aj súťažiacich, pretože Cigeľská kosa si za prvé 4 ročníky získala srdcia i myseľ nielen domácich ale aj hostí z celého Slovenska. Pri organizácii Piatej Cigeľskej kosy, v sobotu 25. júla 2015, vzorne spolupracujú predstavitelia a zamestnanci obce, miestni aktivisti a občianske združenia z Cigľa, postarajú sa o prípravu, realizáciu aj vyhodnotenie nielen sobotňajšej súťaže v ručnom kosení trávy, ale aj celej tohtoročnej ligy. Pozývame vás kosiť a zabaviť sa do našej obce Cigeľ, ktorej pôvodný názov bol Lúčka a Cigľom je už 600 rokov!

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 73 - 81 z 329

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.