Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Etela
Zajtra má meniny
Roman a Romana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Počítačový seminár pre seniorov
Podľa nášho plánu práce na rok 2016 sme pripravili pre seniorov seminár - Počítačová gramotnosť. Konal sa vo štvrtok 7. apríla od 15:00 s láskavým dovolením p. riaditeľky Čavojčinovej v počítačovej učebni Základnej školy s materskou školou v Cigli. Na počítačovom seminári v našej škole sme sa venovali zvýšeniu zručností pri práci s počítačom a notebookom. Pripravili sme si aj stránku http://pocitacova-gramotnost4.webnode.sk  ale viac sme sa venovali základnej práci s myšou, klávesnicou, prehliadačom internetu. OZ Vrchvoda poskytlo účastníkom a lektorom kurzu občerstvenie, nápoje, drobné kancelárske pomôcky...
 
Petícia v Cigli

Na februárovom zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Cigli sa zúčastnilo dosť veľa obyvateľov. Dôvodom mohla byť blížiaca sa výstavba kanalizácie (podpisovanie zmlúv o budúcich zmluvách), celkový zvýšený záujem obyvateľov v našej obci o činnosť štátnej správy a samosprávy, alebo aj najnovšia petícia.

 Petícia je namierená proti rozhodnutiu zastupiteľstva, ktoré v decembri 2015 tesnou väčšinou 5:4 (pritom taký istý zámer nedávno - v júni 2015 zastupiteľstvo neschválilo, keď ZA boli iba traja poslanci) schválilo investičný zámer výstavby nájomných obecných bytov v priestoroch bývalej MŠ formou spätnej kúpy a odporučilo starostovi obce predložiť OcZ na schválenie návrh Zmluvy o nájme pozemkov určených na výstavbu nájomných bytov a návrh Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve na odkúpenie nájomných bytov.

  Petíciu podpísalo podľa našich informácií asi 200 obyvateľov našej obce. Zaslúžia si našu úctu a poriadne prerokovanie ich požiadaviek na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva. Všetkým by malo byť jasné, že na výstavbu ďalších (máme ich už takmer 60) obecných nájomných bytov nie je v Cigli jednoznačný názor, je to zložitý problém. Obyvateľom (a aj niekoľkým poslancom) pomerne chýbajú informácie o detailoch plánovanej výstavby, tiež sa im pravdepodobne nepáči zámer stavať byty v blízkosti ich rodinných domov a existujúcich bytoviek, na pozemkoch vyvlastnených účelovo pre škôlku, na konci úzkej a slepej ulice, na mieste v súčasnosti nevyužívanej a dosť schátranej budovy škôlky, ktorú budovali aj vlastnou dobrovoľníckou prácou. Na zváženie sú aj ďalšie možné alebo skutočné prekážky na výstavbu bytovky v uvedenej lokalite. Treba sa s občanmi porozprávať o iných možnostiach využitia obecných budov a pozemkov v tejto lukratívnej lokalite.

  Mnohí obyvatelia našej obce sa už ďalej nechcú nečinne prizerať na takú investičnú činnosť v intraviláne a extraviláne Cigľa, ktorá by bola na nevysporiadaných pozemkoch, bez súhlasu majiteľov a susedov, bez súladu s územným plánom, bez predchádzajúceho stavebného povolenia, bez dôkladného a transparentného posúdenia vplyvov na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov, napriek nesúhlasu značného počtu obyvateľov. Nechcú sa asi jedného rána znenazdajky zobudiť za hrmotu bagrov, ktoré búrajú škôlku. Dôveru obyvateľov a poslancov obce Cigeľ na plánovanú bezproblémovú výstavbu a prevádzku nových nájomných bytov veľmi neposilňujú ani dlhodobo pretrvávajúce problémy obce s vymáhaním nedoplatkov už v súčasných obecných bytoch, nelegálne vypúšťanie žumpy z obecnej bytovky do cigeľského potoka alebo ani niektoré okolnosti výstavby existujúcich bytoviek.

 

 
Výsledky volieb 2016

V sobotu piateho marca 2016 sme volili poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky  takto:

  • Volebná účasť v Cigli 77,43% (bolo odovzdaných 778 obálok osobne, jedna zaslaná z cudziny, 768 platných hlasov zo všetkých 1006 možných).
  • Poradie strán a počty hlasov v Cigli: SMER 320, SNS 90, Kotleba 80, Oľano 72, SAS 66, Sieť 46, Sme rodina 40, KDH 26, Zelení 10, Most 7, KSS 6, Skok 4, Tip 1.

Uvedené informácie sme v nedeľu na obed vypočuli z obecného rozhlasu, oficiálne výsledky za jednotlivé obce sú zverejnené na http://volbysr.sk/  odkiaľ je aj tento graf:

Výsledky v našej obci sú v niečom podobné celoslovenským, v niečom sa odlišujú. Porovnanie týchto volieb s voľbami pred 4 rokmi - od minulých volieb (2012) nám pribudlo celkovo cca 50 voličov. Účasť je približne rovnaká ako v 2012, je oveľa vyššia (77,43%) ako celoslovenský priemer (59,82%). Cigeľskí voliči dali hlas až trinástim rôznym stranám, väčšinu nezískala žiadna. Smer, ktorý v Cigli aj tentoraz vyhral, stratil od minulých volieb väčšinu a počet cigeľských voličov Smeru klesol o cca 170. Aj KDH, SAS stratili veľkú časť voličov, SDKÚ dokonca všetkých. Oľano má 72 voličov tak ako pred 4 rokmi. Nárast hlasov získala SNS a samozrejme že nové strany (Sieť, Sme rodina, Kotleba...). Prehľad predchádzajúcich volieb je na internete 

 

 
Fašiangový pochod dedinou

Vážení spoluobčania, na známosť sa vám dáva, že aj tento rok ako po roky minulé bude našou obcou Fašiangový sprievod v sobotu 6. februára 2016 prechodiť a dobrú náladu šíriť. Nezabudnite sa preto pridať ku skupine fašiangovníkov a spoločne pri pesničkách zabudnúť na denné starosti a vo veselosti vyprevadiť fašiangový čas do zabudnutia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fašiangová retro zábava začína o 19:00 hodine v Kultúrnom dome v Cigli, do tanca hrá DJ Marcel.

Program pochovávania basy Rózy začína o 23:00 hodine 

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 55 - 63 z 329

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.