Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Etela
Zajtra má meniny
Roman a Romana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Vyžínanie stromčekov v podaní Vrchvody (autor: V. Krausková)

Tak, ako aj po minulé roky, aj teraz sa 7.5.2016 o 8:30 na hornej autobusovej zastávke stretla skupina nadšencov a priaznivcov prírody.

Dôvod bol jasný: Urbariát Cigeľ spolu s Vrchvodou organizovali brigádu.

Na niekoľko pokusov sme sa pousádzali do áut a mohlo sa vyraziť. Cestou tých na korbe už toľko nenatriasalo, bolo cítiť, že cesty sú v lepšom stave ako vlani. S vetrom vo vlasoch sme dorazili až k urbárskej chate. Iba Katka s Maťkom prišli peši. Pod kopcom im totiž auto povedalo dosť – buď vyložíte kotol alebo vystúpte, inak končím. A keďže nechceli mať na svedomí hladných brigádnikov, radšej vystúpili oni.

Po úvodnom príhovore predsedu urbariátu prišiel na rad prípitok a po ňom fotografia ešte stále dobre naladených účastníkov zájazdu. Potom však rozdali rukavice, kosáky a bolo po zábave.

Po rebríku sme sa preštrikovali do ohrady so sadenicami. Veru bolo poznať, že sa sem zver nedostane. Všetko bolo zarastené až hrôza. Príkaz bol jasný – všetko okrem stromčekov, mladých čerešní a dubov musí ísť preč. Príkaz bol síce jasný, ale keďže nerozoznám mladý buk od jelše ani duba, pre istotu som to tam nechávala všetko. Ale s malinčím a žihľavou som bojovala statočne.

Keď nám po dvoch hodinách Julkom s Tibkom doviezli koláče, vodu a aj niečo, čo sa tou vodou zapíjalo, veru  sme sa nenechali núkať. Posmelení a potúžení sme sa znova zaronili do buriny hľadať tie stromčeky J.  Práca nám išla celkom dobre od ruky. Slniečko krásne svietilo, aj by sa dalo opaľovať, ale žihľava nedovolila vyzliecť košele. Preto si podaktorí vybrali miesto na pravej strane rojnice, ktoré bolo v tieni.  Keď sme sa pred obedom vracali po už očistenej časti, bola radosť pozerať na tie sadenice. Keďže väčšina z nás nepracuje manuálne, celkom dobre nám padlo trochu vypnúť, zohnúť sa a urobiť čo treba (na tretí deň som to však v krížoch cítila).

Kým sme my (Katka, ja, Evka, Ivko, Zuzka, Tonko, Dada, Qayum a Janči) vyžínali okolo stromčekov, Julko s Tibkom opravili strúžky cez cestu, aby voda išla cez ne a nie dolu cestou a „vyrobili“ aj jednu novú studničku. Tak sme si mohli umyť ruky pod tečúcou vodou! Ľubka s Martinkou vyčistili studničku nad lúkou a najmä pomáhali Jožkovi s varením guláša. A že pomáhali dobre a aj kuchár svojej robote rozumel, všetci sme si na guláši pochutnali. Ešte nám ostalo aj na domov. Po vynikajúcom obede sme si posadali, niektorí aj políhali a oddychovali. Katka si ľahla obďaleč a vyzliekla nielen košeľu ale aj tričko. My ostatní sme ostali bližšie pri ohni. Ale tak, ako slnko putovalo po oblohe, tak sme sa aj my presúvali stále za ním, až sme sa pripojili ku Katke.  Tém na rozhovory bolo dosť, u žien rezonovala najviac svadobná a chlapi riešili hokej.

Nakoniec sme upratali, zahladilii všetky stopy po akcii, urobili záverečnú fotografiu a dali sa odviezť domov.

 

Nálada bola vynikajúca, počasie ideálne, akcia vydarená. Už teraz sa tešíme, že si to o rok opäť zopakujeme.

 
Naša Lipa v rádiu Regina Bratislava

Majestátnu lipu v obci Cigeľ, ktorá je 500 ročná chcú dobrovoľníci zachrániť a prihlásili ju do súťaže Strom roka. Štvorminútovú reláciu bude vysielať Rádio Regina Bratislava v nedeľu 22.05  2016 ráno po pol ôsmej, cca od 7:40. Autorom relácie je Marián Ondáš, nezabudnite si v nedeľu privstať, naladiť rádio regina Bratislava a započúvať sa o tom, ako je Lipa pri kostole v obci Cigeľ už 500 rokov nemým svedkom histórie – dobrovoľníci z občianskeho združenia VRCHVODA ju chcú s finančným príspevkom Raiffeisen Bank v Prievidzi zachrániť a udržať pri živote. 

Pozrite si video o lipe, ktoré urobil Jojo Dámer 

Vypočujte si reláciu Mariána Ondáša s Kadlečíkovcami, Krauskovcam, p. Chrebetom a starkým Krauskom, hoc aj bez úvodného a záverečého zahlásenia (ktoré boli inak fantastické!) 

 

 
Májové divadlo

V máji sme pre Vás pripravili zájazd na predstavenie Slovenského komorného divadla v Martine. Ide o divácky úspešný divadelný sitkom Národný cintorín, 1. časť . V predstavení uvidíme hercov známych aj z televíznej obrazovky Mareka Geišberga, Dana Heribana, Františka Výrostka a ďalších.

Z recenzie: „ Karikatúrna kresba všetkých postáv bola na mnohých miestach očarujúca, diváci smiechom reagovali nielen na vtipnosť ich reakcií na celú situáciu, ale aj na ďalší veľký úspech SKD – ľahkoštekliaci kritický nadhľad či už nad našimi dejateľmi alebo aj nad nami. Vážny tón tvaru dodávali bravúrne zaspievané piesne – zo spevníkov, básnických zbierok atď.“ (pravda.sk)

Zájazd je naplánovaný na sobotu 21. mája 2016, odchod o 13:00 z hornej autobusovej zastávky v Cigli, 13:15 z Prievidze. Pred predstavením by sme si  ešte pozreli expozíciu slovenskej dediny v Martine – Jahodníkoch. Predpokladáme návrat domov do 20:00. Poplatok 12 eur (vstupné, doprava, časť uhradíme z rozpočtu OZ Vrchvoda). Ak máte záujem, vyplňte, prosím, tento formulár.   

 

 
Stáročná lipa pri kostole v Cigli je pre nás Stromom roka, ba tisícročia!

Občianske združenie VRCHVODA v Cigli túto lipu nominovalo na titul Strom roka  Slovenskej republiky s nasledovným motivačným textom: 

Na jednom z kopcov v intraviláne obce Cigeľ, na Ozanineje vŕšku, priamo pri kostole sv. Matúša v Cigli rastie stáročná lipa veľkolistá. Má výšku asi 25 – 30 metrov, obvod kmeňa vo výške 130 cm nad zemou je viac ako 7 metrov, má aspoň 500 rokov.

 Tento strom je najstarším v širokom okolí, vlastne je najstaršou pamiatkou na území našej obce. Je starší ako všetky budovy v obci, starší aj ako kostol. Vekom sa lipe vyrovná azda len neďaleký, takmer 700-ročný gotický hrad, Sivý Kameň, na území ktorého (kedysi v 14. storočí) vznikla naša obec.

Kopček s kostolom a lipou sa volá Ozanineje - veľmi dávno mal asi niekto v Ozanineje dvore za manželku nejakú Ozanu. Lipa bola mladá v časoch tureckých vojen - pred 500 rokmi. Tieto pre Cigeľ isto kruté časy sa v pamäti ľudu  zachovali povesťami, názvami miestnych lokalít – Šabľovo, Turecká cesta, Chorvatice, Zátiny... Niekedy v tom období na kopčeku pri našej lipe postavili drevený kostol. Lipa dodnes stojí, ale z dreveného cigeľského kostola sa zachovali už len niektoré časti oltára, datované letopočtom 1611...

 V roku 1762 postavili na mieste dreveného kostola nový murovaný, v roku 1834 ho reštaurovali, v roku 1947 pristavili kamennú vežu. Lipa pri kostole rástla, mohutnela, po mnoho desaťročí až storočí  (obrázok v prílohe) sa pod ňou  odohrávali všetky významné životné udalosti obyvateľov Cigľa - krsty, prvé sväté prijímanie, birmovka, svadby, pohreby. Pre mnohých Cigeľčanov je tento strom akoby členom rodiny.

 Lipa je zaujímavá aj tým, že po stovkách rokov sa z jej vnútra stala bútľavina. Bútľavina niekedy po prvej svetovej vojne vyhorela, potom akoby ožila a z jej koreňa presne v strede vyrástla v bútľavine nová lipka. Tomuto „dieťaťu“ starej lipy odhadujeme 100 rokov. Najstarší žijúci občania spomínajú, že než tu vyrástla lipka, do bútľaviny sa dokázali pri hrách okolo kostola poskrývať aj 10 chlapci. Pre výnimočnosť pohľadu  najmä spredu pred kostolom, sme jej dali meno „Matka s dieťaťom v náručí“. Miestny umelec namaľoval aj obraz s motívom kostola a matky lipy s dcérou. (obrázok v prílohe)

 Lipa pri kostole v Cigli je najmohutnejším a najstarším stromom v Cigli a okolí. Má mimoriadnu historickú a kultúrnu hodnotu, je významná aj z estetického, výchovného, spoločenského a botanického hľadiska.

 

 
Brigáda 7. mája 2016
Občianski aktivisti a dobrovoľníci z obce Cigeľ sa zapoja do celoeurópskeho podujatia Solárne dni 2016  . V sobotu 7. mája 2016 chcú upozorniť na význam a neoceniteľnú hodnotu slnečnej energie, ktorá zohrieva nielen ľudské telo ale aj dušu. Snáď v peknom slnečnom počasí, budeme v spolupráci s cigeľským urbariátom  sadiť stromčeky, čistiť prírodu, stavať lavičku, opekať... Chceme sa postarať, aby ľudia ale aj mladé stromčeky mali úžitok z dostatku slnečnej energie, vďaka ktorej sme akí sme. Začiatok, stretnutie všetkých záujemcov je o pol deviatej na hornej autobusovej zastávke v Cigli, pôjde sa smerom na Križkovské lúky
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 46 - 54 z 329

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.