Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Fedor
Zajtra má meniny
Dana a Danica

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Pár slov o tom ako sa nám vydarila brigáda.

Skrátená verzia, pre tých, ktorí sa ponáhľajú:

13.4.2019 sa uskutočnila plánovaná brigáda PS Urbariát Cigeľ a OZ Vrchvoda. Cieľom bola výsadba stromčekov za potokom nad Križkovskými lúkami. K dispozícii bolo viac ako 2000 sadeníc buka a smrekovca.

Na akcii sa zúčastnilo 30 ochotných ľudí, medzi ktorými bolo aj veľa mladých. Všetci svojou prácou prispeli k tomu, že sme zasadili všetky pripravené stromčeky.

  

A ešte druhá verzia, pre tých, ktorým sa chce čítať:

Na dnes, 13.4.2019, sme vyhlásili brigádu pri vysádzaní stromčekov. Keďže termín bol známy už dlhšie, pripravil sa na tento deň aj hydrometeorologický ústav a plánovaný dážď (ktorým nás strašili skoro celý týždeň) presunuli na neskôr.

Ráno sme sa síce zobúdzali do zamračeného dňa, ale potom sa trochu vyjasnilo. S miernou obavou sme do auta nahádzali všetko, čo bolo treba a Julko to ešte vyviezol na chatu. Potom prišiel pre mňa a vyrazili sme do dediny. Najprv k Dadke, kde sme naložili chýbajúcu poživeň a potom na obratište. Tam nás čakali 3 záujemcovia. No, nebolo nám všetko jedno! Večer sme odhadovali, že príde 15-17 ľudí, možno 20. A ráno pred deviatou nás nebolo ani desať .  Ale potom sa s brigádnikmi roztrhlo vrece. Už keď nás bolo cez 20 začal nás Julko postupne vyvážať na Križkovské lúky. V aute sme už riešili problém, čo so stravou. Mali sme 30 bagiet a počet sa k tomuto číslu vážne blížil. Keď som na mieste urobila prezenčku, zistili sme že nás je presne 30. Takže bagety sme pre istotu rozdelili na polovicu, aby sa každému ušli dve 😊.

Pred chatou sme si vypočuli úvodné inštrukcie, urobili hlavné foto a vyrazili na svah za potokom.

Tam sme sa rozdelili na dve skupiny (trochu nekoordinovane, t. j. živelne). Komu sa už nechcelo ísť ďalej, ostal v prvej skupine. Takže ja som sa zaradila k tejto časti. A tešili sme sa, ako sme dobre dopadli. Pred koncom brigády sa k nám pridala aj druhá skupina, ktorá na svojom mieste už skončila. Až vtedy sme zistili, že naše víťazstvo nebola zasa až taká veľká výhra. Náš terén bol samý kameň. Takže kopáči mali problém vykopať jamy a sadiči  mali problém nájsť zeminu, ktorou by stromček zasypali. Doslova sme otriasali mach, aby sme niečo našli.

Nech však bolo akokoľvek, podarilo sa nám vysadiť viac ako 2 000 sadeníc smrekovca a buka.

Za to patrí veľká vďaka všetkým zúčastneným. Za ich ochotu prísť a pridať ruku k spoločnému dielu. Veď je to pre nás, našu dedinu a najmä pre naše deti.

Tentokrát sa k nám pridali aj noví priaznivci a veľa mladých ľudí, z čoho máme naozaj veľkú radosť.

Na záver ešte trochu štatistiky – okrem vysadenia viac ako 2000 stromčekov, sme zjedli slivkový koláč, francúzsku briošku, 30 bagiet, 25 špekáčikov, 0,5 kg slaniny, nejasný počet chlebov, vypili marhuľovicu, hrušku, 12 pív, 2 vína a aj nejaká voda sa minula.

Na záver sme si ešte posedeli pri ohni, opekali jabĺčka 😊  a trochu sme si aj zaspievali.

Domov sme prišli o 16:30, síce unavení, ale veľmi spokojní.

Bola to naozaj veľmi vydarená akcia

 
S Vrchvodou do Nitry

23.3.2019 zorganizovala Vrchvoda výlet za kultúrou. Cieľom bolo DAB Nitra, so zastávkou v Oponiciach. Z Cigľa sme síce vyrazili o 13:00, ale nemali sme ideálne spracovaný časový plán, takže sme zmeškali rezervovaný vstup a museli sme čakať na ďalší. Oznámená 30 minútová prestávka však poskytla časový priestor na prechádzku v parku, sledovanie zberačov medvedieho cesnaku (určite si prečítali tabuľku „Ďakujeme, že netrháte...“) alebo na návštevu kaviarne. My sme využili kaviareň - objednali sme si kávu a červené víno. Ešte nám to ani nestihli priniesť a už sme sa dozvedeli, že namiesto 30 minút času máme len 10! S ľútosťou sme teda zrušili objednávku vína a viedenskú kávu sme vypili na jeden hlt. Ešte so šľahačkou na perách sme si naťahovali návleky pri vstupe do knižnice. Tam nás už čakal sprievodca, ktorý sa hneď ujal slova. Knižnica Apponyiovcov je síce len jedna miestnosť, ale jej vzhľad, dejiny jej vzniku, zániku a potom aj znovuzrodenia sú úžasné. Unikátnosť knižnej zbierky obdivovali mnohé slávne osobnosti, ku ktorým sme sa teraz zaradili aj my. Vďaka rozprávaniu pána Králika som zažila pocit, ktorý som ešte pri žiadnej prehliadke nezažila – mráz na chrbte a slzy v očiach. A nebola som sama! Je to rozprávač, ktorý vtiahne poslucháča do deja, nechá doznieť vyslovené. Jeho slová išli pod kožu. Skrátka, toto treba zažiť. 

 Po prehliadke knižnice sme sa presunuli do Nitry. Pred začiatkom divadla sme mali dostatok času na prechádzku, skorú večeru, alebo neskorý olovrant. Kávička a zákusky tiež nemohli chýbať.

Po šiestej sme sa už pomaly schádzali v divadle. O 18:30 začínal Zaľúbený Shakespeare, hlavný cieľ nášho výletu.

Množstvo kulís, množstvo postáv, všetko v pohybe, viac dejov, ... no skrátka, strácala som sa v tom. Chvíľami som rozmýľala, či som tu vôbec správne. Ale keď som sa konečne zorientovala, tak som sa bavila. Bolo to perfektné, teraz by som sa na to rada pozrela ešte raz (nech si zaradím aj ten začiatok).

Bolo to tak ako v knihe – prvých 50 strán síce nechápete (prípadne sa k nim ešte vrátite),  ale dojem z knihy ostane.

V noci, plní emócií, sme nasadli do autobusu a šli domov. Cesta bola pokojná, každý v sebe ešte spracovával dojmy z predstavenia.

Pred koncom cesty sa Evka, ako hlavný organizátor, ujala záverečného slova. Okrem zhodnotenia výletu využila príležitosť na pozvanie na ďalšiu akciu. A keďže Vrchvoda nechodí len po výletoch, najbližšia ďalšia akcia bude sadenie stromčekov.

12.4.2019  (síce so značným oneskorením, ale lepšie ako nikdy) spracovala Vierka K.

Dôležitá poznámka: Tento krásny a úspešný projekt bol podporený finančným príspevkom z dotácie, ktorú občianskemu združeniu Vrchvoda poskytla Obec Cigeľ. Ďakujeme.

 
Sadenie stromčekov 13.04.2019

Vysádzanie stoviek agátov bielych v sobotu 30. marca na rôznych miestach cigeľského chotára (modré bodky na obrázku) bola chvály a vďaky hodná iniciatíva p. Šimona Svitka, Veríme, že sa stromčeky ujmú a prinesú očakávaný úžitok. Ďakujeme všetkým, čo sa pridali. Obec Cigeľ kúpila sadenice, p. Svitok to celé zorganizoval spolu s našim občianskym združením Vrchvoda a dobrovoľníckou prácou prispeli asi dvadsiati obyvatelia obce.

V sobotu 13. apríla 2019 budeme znova vysádzať stromčeky listnatých a ihličnatých drevín - pri Križkovciach (červená bodka na mapke). Pridajte sa k nám, vyrážame o 9.00 ráno z hornej autobusovej zastávky. Uvidíme, či nám vyjde také krásne počasie ako pri agátoch. Radi pomôžeme cigeľskému pozemkovému spoločenstvu s predsedom Julom Krauskom a najmä opäť pomôžeme prírode a zlepšeniu životného prostredia v Cigli.

  

 
Tisíc sadeníc agáta

V sobotu 30. marca 2019 organizujeme brigádu - výsadbu sadeníc agáta bieleho popri cestách nad našou dedinou. Stretnutie brigádnikov je o 9.00 pred domom p. Šimona Svitka. Treba si doniesť motyky, rýle alebo krompáče. AK nás príde okolo dvadsať, za niekoľko hodín môžeme byť hotoví s výsadbou tisíc sadeníc agáta.

Agát biely je pôvodne americká drevina, dovezený bol do Európy po roku 1600. Považoval sa za inváznu rastlinu, ale dnes je viac užitočný ako škodlivý. Je to medonosná drevina, má schopnosť viazať pôdny dusík, je vhodný ako zdroj drevnej hmoty na výrobu kolov do plotov a reziva, má trvanlivé drevo, poskytuje potravu pre dobytok, používa sa pri zalesňovaní, rekultivácii banských háld a skládok...

 
Dve alebo tri percentá z dane za rok 2018 pre OZ Vrchvoda

Prosíme našich členov a sympatizantov, aby zabezpečili, že dve alebo tri percentá z ich už zaplatenej dane z príjmu môžu byť presunuté na účet občianskeho združenia VRCHVODA. Naše združenie takto každoročne získava troj alebo štvorcifernú sumu na úhradu nákladov, spojených s našou všeobecne prospešnou činnosťou - ochrana životného prostredia, zlepšovanie kvality života obyvateľov Cigľa a hornej Nitry.

Organizujeme prednášky, zájazdy, výlety, ochutnávky, Šarkaniádu, fašiangové slávnosti, návštevy kultúrnych pamiatok a umeleckých predstavení. Robíme brigády na skrášlenie a zlepšenie znečisteného životného prostredia, kultivujeme lúky a lesy, Staráme sa o Malú oázu pre hornú Nitru pri vodnej nádrži, propagujeme a popularizujeme našu krajinu, prírodu a historické pamiatky. Naša 500-ročná lipa pri kostole sv. Matúša bola vďaka nám arboristicky odborne ošetrená a preslávila sa na celom Slovensku. Aktívne sa zapájame do spoločenského života v našej obci a podporujeme pozitívne a progresívne zmeny v obci.

Zamestnávateľ vám vyplní tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti , pomocou údajov v ňom vyplníte tlačivo Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane  a tlačivá doručte na daňový úrad. Pomôžeme vám, vystavíme potrvdenie o dobrovoľníckej práci v rozsahu 40 hodín, doručíme na daňový úrad, len kontaktujte Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť. , alebo zodpovedných členov nášho OZ. Podiel z dane môžu nášmu združeniu poskytnúť aj právnické osoby a fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie, kontaktujte nás. Ďakujeme.

 
Zaľúbený Šejkspír
Najbližšiu sobotu pripravujeme pekný zájazd na predstavenie Zaľúbený Shakespeare  do divadla DAB v Nitre. Čaká nás fascinujúci svet alžbetínskeho divadla s krásnou výpravou a veľkým hereckým obsadením. Cestou sa na chvíľu zastavíme v Oponiciach, v najkrajšej interiérovej knižnici na Slovensku - knižnici Aponiovcov - so skvelým sprievodným slovom. V Nitre plánujeme cca 2 hodinky rozchod pred divadlom.

Tešíme sa na zájazd s Vami 23. marca 2019! V cene 22 € resp.20 € (pre študentov a dôchodcov) je zahrnutá doprava, vstup v Oponiciach, vstupenka na divadelné predstavenie. Zaplatiť môžete Eve Kadlečíkovej (kontakt - 0905 549 732) alebo Dadke Sharifiovej. 

Odchod autobusu je v sobotu 23. marca 2019 z nástupišťa č. 22 na autobusovej stanici v Prievidzi o 12.45. Potom autobus ide do Cigľa, na hornú zastávku (cca o 13:00 a na dolnej zastávke bude 13.05). Teší nás, že 45 miestny autobus firmy BUS Doprava bude plný kultúrychtivých Cigeľčanov, Prievidžanov.. Ideme do Oponíc, kde navštívime kaštieľ so slávnou knižnicou rodu Aponyi, potom sa ide do Nitry. Predpokladaný návrat do Cigľa a Prievidze je do polnoci.
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 46 - 54 z 403
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.