Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Etela
Zajtra má meniny
Roman a Romana

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Ako bolo na Valnom zhromaždení 2016

Rok ubehol ako voda a opäť sme sa stretli na VZ. Tí prví začínali už pred deviatou. Veď mali na to pádny dôvod. Guláš sa sám neuvarí a aj drevo musí niekto nachystať. Ale keďže v tomto smere majú vrchvoďáci bohaté skúsenosti, všetko išlo ako po masle. Pred druhou bolo všetko pripravené. Každý príchodzí sa vybozkával  s ostatnými (veď už sme ako jedna veľká rodina),  zaregistroval a dokonca niektorí záujemcovia aj prihlášku vypísali. Hneď na úvod sa podávala kávička a bábovky viacerých druhov.  Keďže bolo pekne, posadali sme si pred altánkom a dúfali, že dym pôjde inam. Ale išiel tak, ako povedala Katka – vždy len za ňou...

Okolo pol tretej sa slova ujal Janči – nechcel mikrofón, radšej zvýšil intenzitu hlasu. Ale Evka, ktorá dostala slovo ako druhá v poradí, už mikrofón prijala. Na začiatku ho riadne „prefúkla“ a potom už prešla k veci. Na úvod privítala 3 nových členov (najstarší a najmladší Jozef D. a novomažel Peťo). Potom stručne zhrnula to, čo sa udialo počas minulého roka a keďže toho bolo dosť, pomáhala si novým  číslom časopisu. (Tento rok dostal novú, profesionálnu vizáž . Dúfam, že bude zverejnený aj na www stránke, pretože sa mi neušla žiadna kópia L).  Po nej Dadka informovala o pláne práce na ďalší rok. Aj plán je uvedený aj v časopise, ale bude sa ešte mierne meniť. Najviac sa totiž diskutovalo o zamýšľanom vybudovaní detského ihriska v Malej zelenej oáze. Vzhľadom ku skúsenostiam s trvanlivosťou lavičiek, latiek v ohrádke a dverách na kadibúdke (kde časť už zhorela do tla a niečo stihlo aspoň obhorieť) tento návrh neprešiel  - hľadá sa lepšie riešenie, možno priamo v obci.

Potom Ľubka informovala o hospodárení a, ako obyčajne, aj teraz vyhlásila súťaž o najpresnejší odhad príjmu 2% z dane. Víťaz síce nedostal nič (tipoval 1200 €), ale mal aspoň dobrý pocit! Tento rok bol príjem o niečo nižší ako vlani (cca o 100 €, snáď je to len výnimka, potvrdzujúca pravidlo neustále rastu), ale aj naše výdavky boli nižšie, takže celkovo hospodárime s prebytkom, čo je pekné konštatovanie.  Na záver revízna komisia informovala ostatných o chybičke v našom účtovníctve: neoprávnenom zúčtovaní sprepitného v celkovej výške 1,1 € za rok. Poriadok musí byť, aj keby na chlieb nebolo! (Redakčná poznámka: tučne zvýraznený text bol dodatočne  upravený, pretože predchádzajúce znenie mohlo vyvolať nedorozumenie. Ospravedlňujeme sa, poznámka o účtovaní sprepitného v žiadnom prípade nebola smerovaná na konkrétne reštauračné zariadenie, išlo o výtku do našich vlastných radov v tomto zmysle - sprepitné sa podľa revíznej komisie nepovažuje za oprávnený výdavok občianskeho združenia. Ďakujeme za pochopenie.)

Po diskusii Janči ukončil schôdzu a pozval všetkých na guláš. Minuloročnú chybu (podávanie guláša  počas schôdze) už nespravil. Aj Jožko svoje niekdajšie „za ušká“  pri porciovaní guláša zmenil na „na chlieb“. A táto rada sa osvedčila viac. Guláš sa dal bezpečne preniesť na stôl  aj keď bol riadne horúci. To som zistila, až keď som si popálila jazyk. Ale tak mi treba, nemala som sa ponáhľať. Sadali sme si pekne na kraj lavice a potom, ako prichádzali ďalší, posúvali sme sa v smere hodinových ručičiek, až kým sme tam nesedeli ako lastovičky na drôte, pekne plece pri pleci.

Po vynikajúcom guláši (podľa vyjadrenia Dadkinej mamy dokonca lepší ako pravý maďarský!) sme sa presunuli von. Vtedy Ľubka vyzvala prítomných, aby sme si zaspievali pesničku z guláš-festu. Oproti premiére,  to už bola iná káva, silné mužské hlasy jej dodali ten pravý šmrc. A keď sa naučíme aj slová... J

Užívali sme si krásny letný deň, pili pivo (výhra z guláš-festu), jedli opekané klobásky, ktorými nás neustále zásoboval Quayum, klebetili, niektorí chytali ryby a všetci sme tíško závideli tým, ktorí sa plavili na kanoe.

Zažili sme pekný letný  deň a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.

 
Valné 2016

Srdečne Vás pozývame na valné zhromaždenie občianskeho združenia  Vrchvoda. VZ plánujeme v sobotu 27. augusta 2016 v altánku na Malej oáze pod vlekom. Podrobnejšie informácie nájdete v pozvánke. Tešíme sa na stretnutie :)

 

Určite príďte: valné zrhomaždenie ako najvyšší orgán OZ sa bude zaoberať rozpracovanými - aktuálnymi témami OZ: 

  • Budúce aktivity a rozpočet OZ
  • Záchrana stáročnej lipy
  • Strom roka
  • Dobrí susedia
  • Guláš fest
  • Cigeľská kosa
  • Malá oáza pri vodnej nádrži v Cigli
  • Sadenie stromčekov
  • Zájazdy, výlety, divadlá, koncerty...
  • iné...

 

 
Výsledky 6. Cigeľskej kosy

Njaväčším výsledkom 6. Cigeľskej kosy v sobotu 30. júla 2016 je skutočnosť, že naša obec sa stala hlavným mestom Slovenskej republiky v kosení ručnou kosou. Prišlo najviac koscov za celú históriu a nikde na Slovensku ich neprišlo viac. Predstavila sa kompletná špička Slovenskej koseckej ligy, ich výkony mohli obdivovať stovky návštevníkov našej obce.

Výsledky 6. Cigeľskej kosy 30. júla 2016 

U detí boli výsledky Cigeľskej kosy na prvých troch miestach také isté ako v tohtoročnej lige. U mužov nad 60 boli na prvých miestach Cigeľskej kosy tí istí chlapi, len v inom poradí. Ženy na prvých dvoch miestach boli tie isté v Cigli ako v lige. U mužov do 60 rokov prekvapil Jozef Fišer, ktorý prišiel na prezentáciu posledný, ale v kosení bol prvý. Podrobnosti a výsledky prvých troch miest Kosy aj Ligy 2016 v prílohe . Fotky zverejníme čoskoro... Ďakujeme všetkým priaznivcom kosenia trávy tradičným spôsobom.

 
Cigeľská kosa 2016
Už túto sobotu, 30. júla 2016, sa na úplne dolnom konci Cigľa koná 6. ročník súťaže v kosení lúky ručnou kosou. Šiesta Cigeľská kosa začína o desiatej hodine  a očakávame účasť možno aj 70 najlepších súťažiacich z celého Slovenska. Prídu, pretože sa v Cigli, ako vieme, dobre cítia a tiež preto, že na konci dňa bude vyhlásené konečné poradie Slovenskej koseckej ligy, ktorú organizuje OZ Slovenský kosecký spolok. Naši členovia sa podieľajú na organizácii Cigeľskej kosy - staráme sa o prezentáciu a spracúvame výsledky. 
 
Dobrí susedia

Naše občianske združenie VRCHVODA je prihlásené do projektu Dobrí susedia 2016 Poštovej banky. 

 

Takmer štyridsať rôznych susedských komunít je bilancia obľúbenej súťaže Poštovej banky a regionálnych týždenníkov MY s názvom Dobrí susedia. Tento projekt pokračuje ďalej a vy môžete už od dnešného dňa dať svoj hlas tej komunite, o ktorej si myslíte, že robí pre svoje okolie najviac.

„Ľudia odjakživa radi žijú spolu. Veď predsa spájajú ich spoločné lásky, životné hodnoty či postoje, záujmy, športové aktivity. V rámci projektu Dobrí susedia sme mali možnosť spoznať viacero naozaj inšpiratívnych spoločenstiev, ktoré sa usilujú robiť niečo nielen pre seba a svojich susedov, ale aj pre svoje mesto, pre svoju obec či región, a to si zaslúži naše uznanie.“  hovorí Stanislav Štepka, ambasádor projektu, zakladateľ a umelecký šéf Radošinského naivného divadla.

Cieľom súťaže Dobrí susedia je spájať a podporovať spoločnosti ľudí zo všetkých kútov Slovenska.  Všetkým prihláseným Dobrým susedom držíme palce a ďakujeme za to, že svojimi aktivitami pomáhajú druhým, zachovávajú tradície a robia svoje okolie lepším a krajším.Čítajte viac: http://nasaprievidza.sme.sk/c/20207240/sutaz-dobri-susedia-vrcholi-hlasujte-za-najlepsie-susedske-komunity.html#ixzz4Fd4P8twN
 
Ako bolo na guláš-feste 2016

Včera sa konal prvý ročník Guláš-festu v Cigli. Nemal síce práve najlepšiu propagáciu, ale nakoniec, hodinu pred začiatkom, bola akcia oznámená aj v dedinskom rozhlase. Tí, ktorí sa chceli aktívne zúčastniť, sa museli zorganizovať sami. Takto sa ku mne v piatok na obed, SMS od Ľubky, dostala správa, že by nebolo zlé, mať nejaký slogan. Cestou z práce som niečo vypotila a povedala som to Ľubke.  Už z jej hlasu bolo jasné, že som vedľa, jak tá jedľa. Takže som sa nad sebou a nad témou zamyslela, sadla k počítaču a vyšlo z toho niekoľko variácií na tému „Guláš + Voda“. Také totiž bolo zadanie. Náš guláš bude iný v tom, že v ňom nebude voda z vodovodu. Chýbajúci chlór bude nahradený  inou špeciálnou ingredienciou (voči iným opäť unikátnou, ale vo vrchvoďáckom guláši overenou už na minuloročnom VZ Vrchvody)  fazuľou –švábkou. Z poslaného zoznamu si Ľubka slogan napokon vybrala: Vrchvoďáci až z Rakovca priniesli vodičku, nech sa guláš rozplýva na Vašom jazýčku, asi preto, že k nemu hneď vedela dopasovať aj grafické prevedenie J)

 V odpovedi na mail však ešte požadovala aj nejaký iný nápad, ale pravdu povediac, vôbec som netušila, čo odo mňa chce. Celý večer som sedela s počítačom na kolenách, ale nič. Ráno, počas sobotňajšieho upratovania, som si  ako obvykle spievala a tak ma napadlo napísať pesničku. Vybrala som si takú rezkú, nech to má švih, ale netušila som, že v Cigli je táto melódia málo známa. Keď som ju, celá natešená, pred začatím akcie zaspievala prítomným v našom stánku, nikto sa nechytal. To mi bolo jasné, že z tohto mráčika nezaprší. Ale keďže sme mali poradové číslo 10, tak kým sme sa dostali na rad, Ľubka pozbierala spevácku skupinu a išli sme. Našťastie nás nebolo počuť J. Pesnička však v tento deň nebola dôležitá.

Včera to bolo o inom. Ráno chlapci postavili stanový prístrešok. Vybrali si pekné miesto, na konci radu, takže sme mali dosť miesta a veľký tieň. Ten sa veru zišiel, pretože slnko pražilo celý deň. Aj kotol postavili na správne miesto, dymilo sa do uličky a nie na nás (toto som si uvedomila, až keď som bola pozrieť konkurenciu, ktorým dym išiel priamo do tváre). Je to jasné, maličkosti robia majstra!

O dvanástej sa malo začať, ale keďže niekto meškal, začiatok sa trochu posunul. Pretože ozvučenie nebolo práve najlepšie, tak sme túto správu prepočuli a oheň sme zapálili. Niekto na nás však žaloval, preto prišiel organizátor s upozornením. Oheň sme síce nezahasili, ale kotol s masťou a cibuľou sme zložili. Krátko na to sa už mohlo začať. Jojo, ako hlavný kuchár, mal všetkých na povel – krájať cibuľu, miešať guľáš, prikladať na oheň, čistiť zemiaky, šúpať rajčiny,... Vrchvoda postavila zohratý, čisto mužský, tím – Jojo ako šéfkuchár, Ivko, mladý Ivko a Quayum ako jeho pomocníci, preto im to išlo pekne od ruky.  Na nič sa nemuselo čakať, nič neprihorelo, mäsko sa stihlo dovariť ešte skôr ako bolo finále, takže si guláš mal čas aj oddýchnuť. Voňal nádherne a pretože sme už boli hladní, veru sme sa nevedeli dočkať pokračovania.

Okolo štvrtej prišiel organizátor a doniesol misku, do ktorej sme mu pripravili vzorku nášho guláša. Jojo starostlivo skontroloval, či sú tam všetky tri druhy mäsa (divina, hovädzina aj bravčovina), či nechýba fazuľa a na záver pridal aj trochu majoránky pre parádu.

Do poslednej chvíle sme nevedeli  čo všetko sa bude hodnotiť (či množstvo predaných gulášov, či jeho kvalita, či čistota prostredia, či dodržiavanie hygieny,...) tak sme sa pre istotu snažili splniť všetko. Snáď okrem prvého bodu. Keď sme sa totiž dozvedeli cenu lístka na guláš 2,5 €, tak sme dávali plné misky a za chvíľu sme mali prázdny kotol. Dostali sme iba 24 lístkov, ďalších záujemcov sme museli poslať inde a to sa nenajedli ani tí, ktorí guláš varili. Jojo s Ivkom vyhrabávali guláš prstami priamo z kotlíka (potom dočistili aj chlebom) a mladému Ivkovi Evka musela za lístok zobrať guláš  u konkurencie! Ale napriek tomuto záveru všetci boli spokojní, pretože vrchvoďácky guláš bol najlepší. Chlapci tancovali okolo kotlíka a rozdávali úsmevy na všetky strany. Ako víťazi vyhrali sud piva. Ten sa zíde na blížiacom sa zasadaní Valnej hromady, takže cenu si včera nevyzdvihli.

Akcia potom pokračovala iným programom, ale keďže sme už mali prázdny hrniec a väčšina z nás mala kúpené lístky na vystúpenie Lúčnice, tak sme sa postupne začali rozchádzať.

Po krátkom oddychu a vysprchovaní sa, sme sa opäť stretli, tentokrát už v Bojniciach. Zažili sme nádherné vystúpenie špičkového súboru ( dlane od tlieskania mi brnia ešte dnes) . Nádherný tanec a spev, pekné dievčence a šikovní mládenci, radosť pozerať.

Plní dojmov sme záver dňa absolvovali v Šenku. Ako sme postupne prichádzali, tak sme si objednávali. Keď si objednal pivo Ľudvík, tak podaktorí už začínali druhé kolo. Pivo sa penilo, Ľudvík od netrpezivosti tiež a chlapci špekulovaním nad tým, aké pivo si kto dá, zabávali čašníčku. Až veta „No len kľudne diskutujte“ nasledovaná výbuchom smiechu uvoľnila čašníčku, aby mu to nešťastné pivo mohla doniesť.

Okolo jedenástej sme sa v dobrej nálade rozišli

Bol to krásny deň, na ktorý budeme dlho spomínať.

 A na záver ešte záverečné (upravené) slová pesničky:

Hej Vrchvoda, Vrchvoda, s ňou je vždycky pohoda, Vrchvoďáci vedia variť, to nie je náhoda .

Hej Vrchvoda, Vrchvoda, s ňou je vždycky pohoda, Vrchvoďáci SÚ NAJLEPŠÍ, to nie je náhoda.

 V Cigli 24.7.2016                                                        Zapísala: V.Krausková

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 37 - 45 z 329

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.