Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Marcel
Zajtra má meniny
Ervín

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Od 1. mája zmena cestovného poriadku autobusov

Od 1. mája 2012 dochádza k zmene CP, na základe požiadavky obce Koš, ktorá požiadala o zachádzanie spoja č. 13/307423 s odchodom o 10.45 hod. z Prievidze cez obec Koš. Zachádzka bola vyriešená nasledovne: bol zavedený nový spoj premávajúci v „x“ s nezmeneným odchodom z Prievidze,aut.stanice o 10.45 hod., spoj bude pokračovať cez Cigeľ do Koša a následne na linke 307424/42 do Prievidze s odchodom z Koša,ZŠ o 11.15 hod.

Dôjde k tým k zmene odchodov: z Cig¾a,kult. dom z 11.15 hod. na 11.03 hod., z Cigľa,d.koniec z 11.17 hod. na 11.05 hod, zo Sebedražia,Jednota z 11.19 hod. na 11.07 hod., zo Sebedražia,kult.dom z 11.21 hod. na 11.20 hod., z Koša,ZŠ do Prievidze je zavedený nový spoj s odchodom 11.15 hod.

 
Deň Zeme - 22.04.2012
Deň Zeme sa slávi 22. apríla, je to sviatok všetkých organizácií a ľudí snažiacich sa o zlepšenie životného prostredia. Je to ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia a rozvíja diskusiu o možných riešeniach. Ministerstvo životného prostredia tento rok pripravilo akciu Vyčistime si Slovensko, do ktorej sa zapojilo i OZ Vrchvoda. Deň Zeme totiž podporí každý ochranca alebo aj pseudoochranca životného prostredia, ktorý nezištne, dobrovoľníckou prácou urobí aspoň malú dobrú vec pre prírodu, krajinu a ľudí v nej. V sobotu 21. apríla, od 10:00 do cca 15:00 v okolí viacúčelovej vodnej nádrže, v miestach budúcej Malej zelenej oázy pre hornú Nitru,sme vyčistili, upratali, vyhrabali, vybudovali ohnisko a kamenné schody k vode, odviezli niekoľko vriec odpadu. A hlavne sme sa potešili z toho, že pomáhame ťažko skúšanej krajine Cigľa, v spoločnosti priateľov sme strávili príjemný deň, pretože ani veľmi nepršalo.
 
Prvé zmienky o Lúčnej, Lúčke, Cigli

Vlastivedný slovník obcí na Slovensku z roku 1978 uvádza, že obec Cigeľ získal v roku 1362 Peter zo Šútoviec a po vymretí jeho rodu pripadla obec Rišňovským. Výsledkom štúdia novopublikovaných originálov kráľovských, rodových a župných stredovekých listín môžeme tieto údaje spresniť a opraviť.

Prvá písomná zmienka o našej obci a jej odpisy sa nachádzajú v archívoch rodov Ghyczy, Majténi a Sándor-Metternich. Najcennejšia listina, zachovaná v originále z 11. septembra 1362 sa nachádza v archíve rodu Sándor-Metternich a v nej je zaznamenané, že usadlosť alebo územie Sivého Kameňa s názvom Lúčna dostali darom od kráľa Ľudovíta Veľkého bratranci Peter a Stacho (Pethew a Leustachy). Ich otcovia – Demeter zo Šútoviec a Pavol z Tržmelu pochádzali pravdepodobne z jednej vetvy starobylého rodu Hont-poznanovcov, ktorá mala majetky nielen na hornej Nitre ale aj na iných miestach Nitrianskej župy, predovšetkým v sídelnom území zvanom Sek, okolo Komjatíc a Šurian, južne od Nitry.

Petrova manželka Ilona bola z diviackovského rodu, dcéra Štefana z Diviackej Novej Vsi, už pred rokom 1373 ovdovela, so synmi Petrom a Beňadikom. Nitrianska kapitula a diviackovské (rudnajovské, novoveskovské, bošanskovské a majténiovské) archívy nezapísali Stachovo vlastníczvo ale iiba vlastníctvo Petrovo a preto sa Stacho (Leustachius), po Petrovej smrti, o takmer tridsať rokov neskôr (1389 a 1391) rovnako ako jeho najstarší syn Ján (zomrel v roku 1395) v mene nebohého otca museli na súdoch uchádzať o svoju polovicu darovaného majetku v Lučnej – už nazývanej Lúčka.

Listinou z roku 1396 kráľ Žigmund listinou potvrdzuje polovicu Luchky synom Leustachiusa – Ladislavovi a Michalovi (95546). Rodiny sa rozrastali, majetky sa delili a tak sa v roku 1415 Stachove (Ladislav, Michal a Margaréta) deti dohodli o prevode svojich podielov vlastníctva osady Cygly (Lúčka) na Margarétu, Leustachiovu dcéru. Navyše, Ladislav z Cigľa (Cigli) sa akými zločinom previnil proti kráľovi a preto prišiel o všetky hnuteľné i nehnuteľné majetky, spolu so svojimi synmi Štefanom, Leštákom a aTomášom, doplatil na to aj jeho brat Michal so synom Tomášom a synovia Beňadika - Michal a Vavrinec. Jedna polovica Cigľa sa teda vrátila späť do kráľovského vlastníctva.

Druhá polovica vlastníctva Lučnej, Lučky, Cigľa po úplne prvých zdokladovaných majiteľoch - Petrovi a Stachovi, prešla v roku 1416 na Stachovu dcéru Margarétu s jej mužom Mikulášom z Tržmela a neskôr na syna Demetera (mali ešte aj Antona, Ladislava a Uršulu). Po Demeterovej dcére, Stachovej pravnučke Barbore, ktorá porodila Jánovi z Rišňoviec pri Hlohovci jediného syna, Ondreja, pripadla polovica obce Cigeľ tomuto Ondrejovi Rišňovskému. Kvôli ukončeniu sporov a ujasneniu majetkových vzťahov chcel kráľ Cigeľ darovať Kostolániovcom, nárokovali si ho aj Majténiovci, ale Ondrej Rišňovský, s pomocou svojho príbuzného, právnika Krištofa Šuranského dokázali obhájiť svoju polovicu a nakoniec získať aj druhú polovicu Cigľa pre seba a svojich potomkov. Cigeľ sa dostal do vlastníctva rodu Rišnovských.

Počas popísaného obdobia sa dostal Cigeľ z majetku hradu Sivý Kameň najprv do vlastníctva Petra a Stacha, ich detí a vnukov, až nakoniec sa zaradil medzi obce patriace rodu Rišňovských (Rišňovce, Tržmel, Sasinkovo, Trhovište, Otrokovce, Alekšince). Vďaka zachovaným listinám z obdobia kraľovania Anjouovcov a cisára Žigmunda Luxemburgského (syna Karola IV.- ho) zo 14. a 15. storočia sme zaznamenali aj postupnný prechod z pôvodného názvu našej obce Lúčna (1362) alebo Lúčka (1389) na Cigeľ (Cigli, Cygly - 1415). 

 
Fotografická súťaž - 650. výročie prvej písomnej zmienky o Cigli

Pri príležitosti 650. výročia prvej písomnej zmienky o obci Cigeľ vyhlasujeme fotografickú súťaž amatérskej fotografie. Cieľom súťaže je zachytiť prednosti i nedostatky obce, jej kultúrno–spoločenský život, sociálnu sféru a architektúru.

Výhercu vyhlásime počas osláv 650. výročia obce, cena pre víťaza - 10 €  poukážka do OC Tesco.

Súťažné fotky posielajte na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť. do 10. júna 2012. Nezabudnite uviesť Vaše údaje - meno, priezvisko, vek, bydlisko.

Tešíme sa na Vaše fotografie!

 
Poklady hornej Nitry
Vo štvrtok 22. marca 2012, dopoludnia sa koná v Dome kultúry v Prievidzi Konferencia cestovného ruchu (CR) s názvom Poklady hornej Nitry. Súčasťou programu konferencie budú príspevky o novom zákone o CR, o CR v našom regióne, o Prepoštskej jaskyni, o muzeálnych pokladoch atď. Organizátori ocenili cigeľské prednosti a zaradili aj náš Cigeľ medzi poklady hornonitrianskeho regiónu - jedným z hlavných bodov programu bude aj prezentácia: Cigeľ - dedina roka.
 
Na jar, v roku 2012...

Na jar, v roku 2012, kedy naša obec slávi 650. výročie prvej písomnej zmienky, pripravujeme viacero podujatí na zlepšenie života v obci, rozvoj nášho územia, skrášlenie a ochranu životného prostredia. Hrdá šesťstopäťdesiatročná starenka obec Cigeľ si zaslúži úctu a ohľaduplné správanie, a nie iba útrpne znášať škody, ktorým bola (spolu s celou hornou Nitrou) vystavovaná v posledných desaťročiach a aj v posledných rokoch. V celoštátnom záujme, kvôli energetickému, vojenskému, chemickému, banskému a ťažobnému priemyslu, sme prišli o sýte vodné toky a pramene, o malebný obraz krajiny a o zdravé husté lesy, o čerstvý vzduch, o pôdu aj o pokoj koncovej dediny...

Postarajme sa teda aspoň vlastnou dobrovoľníckou prácou spoločne o zušľachtenie, upratanie a skrášlenie verejných i súkromných priestranstiev, ulíc, dvorov, lúk a celého chotára. Vytvorme a udržiavajme si malé oázy pokoja, rodinnej a priateľskej pohody, povzbudzujme dobré tradície ale aj nové trendy. Občianske združenie plánuje podporiť alebo priamo zorganizovať v najbližšej dobe, na jar 2012:

  • Malá oáza pre hornú Nitru, pri viacúčelovej vodnej nádrži – vybudovanie posiedky a prístrešku, informačnej tabule, stanovišťa pre bicykle, spolu s dvomi projektovými stretnutiami, propagáciou a sprievodnými spoločenskými aktivitami- projekt je finančne podporený Slovenskými elektrárňami, a. s. - Energia pre krajinu
  • Vyčistime si Slovensko - akcia úradov životného prostredia na Slovensku, čistenie prírody a verejných priestranstiev na Deň Zeme – 22. apríla 2012
  • Stromy poznania - výsadba malých arborét s piatimi najdôležitejšími slovenskými stromami
  • Solárne dni v Cigli – 5. mája (alebo 12. mája, podľa počasia) na propagáciu obnoviteľných zdrojov energie 
  • ENO Tree Day - výsadbu stromčekov v rámci celosvetového dňa sadenia stromčekov - 22. mája 2012
 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 298 - 306 z 403
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.