Dve % pre OZ VRCHVODA

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Vlasta
Zajtra má meniny
Lívia

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Benefičný koncert v kostole sv. Matúša

Povedané slovami správcu rímskokatolíckej farnosti, p. farára Viktora Krausa: „Iba dar, ktorý úprimne a skutočne darujete, má svoju hodnotu...“.

Cigeľčania dostali takýto hodnotný dar v podobe ďakovného koncertu v posledný deň zimných prázdnin, v nedeľu 9. januára 2011, v kostole sv. Matúša v Cigli. Vedení výbornou speváčkou, hudobníčkou a organizátorkou, Zdenkou Hypiusovou, spievali, recitovali a hrali na rozličných nástrojoch deti, ženy a muži cigeľskej farnosti. Neprofesionálny spevácky zbor daroval takmer dvom stovkám poslucháčov duchovné pásmo piesní a čítaného slova s profesionálnymi výkonmi. Osobitné poďakovanie si zaslúžili pozvaní: p. farár Ondrej Cebo (pôsobil v Cigli v rokoch 2003 – 2007, v súčasnosti farár v Socovciach), p. farár Pavol Michalovič (rodák z Cigľa), p. starosta Cigľa Štefan Mjartan, organista kostola p. Peter Vážan, potlesk zožal aj súčasný farár sebedražskej farnosti a filiálky Cigeľ Viktor Kraus, všetci účinkujúci a poslucháči. Výnos z podujatia, podobne ako to bolo pri vlaňajšom prvom benefičnom koncerte, poslúži na materiálnu obnovu chrámu sv. Matúša v Cigli, nesporný a nesmierny je však i prínos koncertu k duchovnej obnove, k povzbudeniu aktívnych a nezištných obyvateľov obce, k spolupráci a vzájomnej úcte, bez rozdielu vierovyznania a zmýšľania. Po ukončení sa ako symbol lásky, jednoty a vzájomnej pomoci konalo agapé pod nočnou oblohou v priestoroch pred kostolom. Ďakujeme. 

 "Novoročný" - benefičný koncert sa uskutočnil v nedeľu 9. januára 2011  o 16:00h v kostole sv. Matúša v Cigli. Pozrite si aj malú galériu

 
Vianočný koncert Šimona Svitka v kostole sv. Matúša v Cigli
Vynikajúci a oceňovaný operný spevák Šimon Svitok, jeho manželka - virtuózna klaviristka Martina Svitková, s organizátormi -  cigeľskou organizáciou Únie žien v spolupráci s cirkevným zborom v Cigli sa postarali v prvý sviatok vianočný, 25. decembra 2010, o nevšedný umelecký zážitok pre takmer dvesto nadšených poslucháčov. V kostole sv. Matúša v Cigli, od 17.00 hodiny zneli Biblické písně A. Dvořáka, po prestávke barytonista, pochádzajúci z Cigľa, zaspieval cyklus muzikálových a vianočných piesní od rôznych autorov. Úprimná vďaka a obdiv patrí všetkým zúčastneným, ktorým sa podarilo spríjemniť (nielen) Cigeľčanom vianočné sviatky a priblížiť krásu dokonalého umenia spevu a vážnej hudby. U obyvateľov  malebnej obce Cigeľ podujatie povzbudilo pocit spolupatričnosti a hrdosti na svoju obec, v ktorej vyrástli alebo pôsobia viaceré osobnosti spoločenského, výtvarného, hudobného, armádneho, cirkevného, športového, politického (...) diania Hornej Nitry a Slovenskej republiky. Pozrite si aj galériu snímok z koncertu.
 
Vďaka za podporu

Počas prvých dvoch rokov existencie (od augusta 2008) sme rozbehli činnosť združenia v zmysle schválených stanov. Urobili sme niekoľko výletov, brigádu, vytvorili sme a publikovali dve čísla časopisu Vrchvoda, prevádzkujeme navštevovanú a aktuálnu internetovú stránku. Študujeme rôzne predpisy, programy, zákony a vyhlášky. Formulujeme rôzne vyjadrenia pre štátne a miestne úrady. Digitalizujeme cigeľskú kroniku. Urobili sme besedu o menovom prechode z koruny na eurá. Vymysleli sme anketu 7 divov Cigľa a iné ankety, propagujeme cigeľské pozoruhodnosti ako sú kostol, lyžiarske stredisko, bytovky, tipy na výlety po okolí, Pochod vďaky, ľudové zvyky, poškodenia prírody banskou činnosťou, prírodné výtvory a úkazy a podobne. Vyčistili sme potok v lokalite tzv. Na rúrach. Dokumentujeme stav a krásu okolia Cigľa v desiatkach fotogalérií so stovkami snímok. Publikujeme množstvo článkov k rôznym aktuálnym témam. Vypracovali sme projekt orientačných tabulí a turistického náučného chodníka na Biely kameň, projekt Šanca pre seniorov, pomohli sme s projektom obnovy dediny, radi by sme realizovali Zelené oázy a ďalšie projekty. Tri ročníky sme hrali na volejbalovom turnaji o pohár starostu obce, v roku 2010 sme takmer turnaj vyhrali.

Propagujeme a všade prezentujeme Cigeľ ako hrdú a modernú obec s množstvom jedinečných pamiatok, bohatou kultúrou a prírodou. Environmentálne škody v krajine a prírode spôsobené v národnom záujme priemyselnou činnosťou v našom katastrálnom území a celkovo na hornej Nitre nemohli oslabiť vzťah obyvateľov k milovanému chotáru a kultúre obce Cigeľ. Chceme zachovať a zvýrazniť jedinečné hodnoty Cigľa, zvýšiť sebavedomie a informovanosť obyvateľov, podporiť komunikáciu vidieckej komunity, spropagovať historicko-kultúrny význam ťažko skúšaného územia a obnoviť dedinu, rozvinúť zdravé hospodárske aktivity.

Sme aktívni v monitorovaní a posudzovaní negatívnych vplyvov na životné prostredie Cigľa. Podporujeme vzdelávanie, informatizáciu spoločnosti a povzbudzujeme účasť verejnosti na správe verejných vecí, rešpektovanie slobody a zodpovednosti za vlastné názory, zdôrazňujeme potrebu dodržiavania zákonov, vyhlášok, uznesení, verejne záväzných nariadení, vzájomných dohôd...

Spolupracujeme pri niektorých aktivitách obecného úradu, zastupiteľstva, miestnych organizácií, občianskych družení a obyvateľov našej obce... Naši členovia kandidujú vo voľbách 27. novembra 2010 za poslancov obecného zastupiteľstva  - Bc. Ján Krausko, Ján Krausko, Mgr. Ivan Kadlečík a predseda OZ Ján Krausko kandiduje za starostu obce. Po zvolení do orgánov miestnej samosprávy sme ešte viac ochotní a pripravení spolupracovať so starostom, poslancami, komisiami a obyvateľmi v záujme rozvoja a kvality života v našej obci.

Podporiť nás môžete:

  • morálnou podporou - nápadmi, návrhmi, pozdravmi, listami, mailmi, sympatiami, :-) ...
  • účasťou na brigádach, výletoch, stretnutiach Vrchvody
  • pozitívnou reklamou - v rozhovoroch, na rokovaniach, v médiách - tlačených aj elektronických...
  • priazňou aj našim kandidátom na starostu a na poslancov v komunálnych voľbách 2010...
  • aktívnym členstvom v našom združení - vyplnením prihlášky a poslaním na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.
  • spolufinancovaním našich projektov - Zelené oázy, Šanca pre seniorov, Šanca pre región...
  • priamym finančným príspevkom na činnosť OZ - číslo účtu: OTP Banka,  11222952/5200 
  • poskytnutím dvoch percent zo zaplatenej dane v ročnom zúčtovaní dane z príjmu

Ďakujeme

 
Ako sa tu máme?

V Cigli je super, OK, paráda. Prostredie je krásne, máme lyžiarsky vlek a vodnú nádrž, ľudia sú trpezliví, prívetiví, pracovití, dedina sa rozvíja. Každý sa tu čo najlepšie stará o svoj dom, byt, rodinu, záhradu, okolie, predzáhradku, živnosť, podnikanie, zamestnanie, poverenie. Vo všeobecnosti pripravujeme významné celoročné akcie (Pochod vďaky, futbalový a volejbalový turnaj, vatru, oslavujeme deň matiek, deň detí, prvý máj, fašiangy, Vianoce, Veľkú noc...), stretávame sa aj s krajanmi z Chorvátska, s priateľmi z Vikýřovíc, spolupracujeme, zhovárame sa, sledujeme futbalové zápasy, navštevujeme priateľov, pohostinstvá, obchody, spoločné akcie. Čo by sme chceli viac?

Radi by sme aby obec bola ešte krajšia, ide nám o poskytovanie lepších služieb verejnej správy a samosprávy, zodpovedné plnenie úloh štátnej správy (stavebné konanie, pozemné komunikácie, školstvo, opatrovateľská služba...), o celkovú informovanosť a dôslednú verejnú kontrolu. Nie je nám jedno, odkiaľ pochádzajú obecné financie a ako sa míňajú. Záleží nám na tom, aby obec nebola nadmerne zadĺžená, nechceme aby sa porušovali predpisy a uznesenia obecného zastupiteľstva, územný plán, stavebný poriadok, infozákon, zákon o obecnom zriadení a podobne.

Celý článok...
 
Plán činnosti OZ Vrchvoda na rok 2010/2011

V rozpracovanom pláne činnosti na obdobie september 2010 - august 2011 máme navrhnuté trvalé úlohy a aj úlohy na jednotlivé mesiace.

Celý článok...
 
Správa o činnosti OZ Vrchvoda: 2009 - 2010

Naše občianske združenie funguje už viac ako dva roky (vzniklo v auguste 2008).

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 31 32 33 34 35 36 37 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 280 - 288 z 329

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.