Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Blažena
Zajtra má meniny
Pankrác

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Sadenie stromčekov 13.04.2019

Vysádzanie stoviek agátov bielych v sobotu 30. marca na rôznych miestach cigeľského chotára (modré bodky na obrázku) bola chvály a vďaky hodná iniciatíva p. Šimona Svitka, Veríme, že sa stromčeky ujmú a prinesú očakávaný úžitok. Ďakujeme všetkým, čo sa pridali. Obec Cigeľ kúpila sadenice, p. Svitok to celé zorganizoval spolu s našim občianskym združením Vrchvoda a dobrovoľníckou prácou prispeli asi dvadsiati obyvatelia obce.

V sobotu 13. apríla 2019 budeme znova vysádzať stromčeky listnatých a ihličnatých drevín - pri Križkovciach (červená bodka na mapke). Pridajte sa k nám, vyrážame o 9.00 ráno z hornej autobusovej zastávky. Uvidíme, či nám vyjde také krásne počasie ako pri agátoch. Radi pomôžeme cigeľskému pozemkovému spoločenstvu s predsedom Julom Krauskom a najmä opäť pomôžeme prírode a zlepšeniu životného prostredia v Cigli.

  

 
Tisíc sadeníc agáta

V sobotu 30. marca 2019 organizujeme brigádu - výsadbu sadeníc agáta bieleho popri cestách nad našou dedinou. Stretnutie brigádnikov je o 9.00 pred domom p. Šimona Svitka. Treba si doniesť motyky, rýle alebo krompáče. AK nás príde okolo dvadsať, za niekoľko hodín môžeme byť hotoví s výsadbou tisíc sadeníc agáta.

Agát biely je pôvodne americká drevina, dovezený bol do Európy po roku 1600. Považoval sa za inváznu rastlinu, ale dnes je viac užitočný ako škodlivý. Je to medonosná drevina, má schopnosť viazať pôdny dusík, je vhodný ako zdroj drevnej hmoty na výrobu kolov do plotov a reziva, má trvanlivé drevo, poskytuje potravu pre dobytok, používa sa pri zalesňovaní, rekultivácii banských háld a skládok...

 
Dve alebo tri percentá z dane za rok 2018 pre OZ Vrchvoda

Prosíme našich členov a sympatizantov, aby zabezpečili, že dve alebo tri percentá z ich už zaplatenej dane z príjmu môžu byť presunuté na účet občianskeho združenia VRCHVODA. Naše združenie takto každoročne získava troj alebo štvorcifernú sumu na úhradu nákladov, spojených s našou všeobecne prospešnou činnosťou - ochrana životného prostredia, zlepšovanie kvality života obyvateľov Cigľa a hornej Nitry.

Organizujeme prednášky, zájazdy, výlety, ochutnávky, Šarkaniádu, fašiangové slávnosti, návštevy kultúrnych pamiatok a umeleckých predstavení. Robíme brigády na skrášlenie a zlepšenie znečisteného životného prostredia, kultivujeme lúky a lesy, Staráme sa o Malú oázu pre hornú Nitru pri vodnej nádrži, propagujeme a popularizujeme našu krajinu, prírodu a historické pamiatky. Naša 500-ročná lipa pri kostole sv. Matúša bola vďaka nám arboristicky odborne ošetrená a preslávila sa na celom Slovensku. Aktívne sa zapájame do spoločenského života v našej obci a podporujeme pozitívne a progresívne zmeny v obci.

Zamestnávateľ vám vyplní tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti , pomocou údajov v ňom vyplníte tlačivo Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane  a tlačivá doručte na daňový úrad. Pomôžeme vám, vystavíme potrvdenie o dobrovoľníckej práci v rozsahu 40 hodín, doručíme na daňový úrad, len kontaktujte Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť. , alebo zodpovedných členov nášho OZ. Podiel z dane môžu nášmu združeniu poskytnúť aj právnické osoby a fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie, kontaktujte nás. Ďakujeme.

 
Zaľúbený Šejkspír
Najbližšiu sobotu pripravujeme pekný zájazd na predstavenie Zaľúbený Shakespeare  do divadla DAB v Nitre. Čaká nás fascinujúci svet alžbetínskeho divadla s krásnou výpravou a veľkým hereckým obsadením. Cestou sa na chvíľu zastavíme v Oponiciach, v najkrajšej interiérovej knižnici na Slovensku - knižnici Aponiovcov - so skvelým sprievodným slovom. V Nitre plánujeme cca 2 hodinky rozchod pred divadlom.

Tešíme sa na zájazd s Vami 23. marca 2019! V cene 22 € resp.20 € (pre študentov a dôchodcov) je zahrnutá doprava, vstup v Oponiciach, vstupenka na divadelné predstavenie. Zaplatiť môžete Eve Kadlečíkovej (kontakt - 0905 549 732) alebo Dadke Sharifiovej. 

Odchod autobusu je v sobotu 23. marca 2019 z nástupišťa č. 22 na autobusovej stanici v Prievidzi o 12.45. Potom autobus ide do Cigľa, na hornú zastávku (cca o 13:00 a na dolnej zastávke bude 13.05). Teší nás, že 45 miestny autobus firmy BUS Doprava bude plný kultúrychtivých Cigeľčanov, Prievidžanov.. Ideme do Oponíc, kde navštívime kaštieľ so slávnou knižnicou rodu Aponyi, potom sa ide do Nitry. Predpokladaný návrat do Cigľa a Prievidze je do polnoci.
 
Vyvrcholenie fašiangov 2019

Už jedenásty rok si naša obec prežila tradičné fašiangové podujatie.

V sobotu 2. marca 2019 sa dedinou od cca 09:00 do 16:00 presunul sprievod fašiangovníkov. Fašiangy sme spoločne zavŕšili večernou zábavou (19:00 - 02:00) a tradičným divadelným programom (23:00), ktorý si pre vás pripravili členovia "Cigeľského viac než naivného divadla".

Pod režijným vedením Laca Mikuša naši ochotnícki herci naštudovali adaptáciu diela B. Slančíkovej TImravy, Na jednom dvore. Pripravili si kostýmy, scénu, dialógy a prezentáciu lokalizovali akoby do našej dediny. Zaslúžia si veľkú vďaku a obdiv. Záznam je dostupný na youtube  

Pomaly sa zaužíva skratka a značka CVNND - Cigeľské viac než naivné divadlo. Od radošinského naivného divadla -  RND sa líšia stredoslovenským dialektom, cigeľskými reáliami a výlučne amatérskymi hercami. Jano, Janko, Laco, Martin, Dominika, Vanda, Lukáš, Katarína, Paulína a ďalší miláčikovia obecenstva si zaslúžia pozornosť publika, povzbudenie aby pokračovali vo svojom náročnom koníčku a veríme, že -konečne niekedy uvidíme aj reprízy ich originálnych každoročných vystúpení. Ďakujeme a blahoželáme.

 
Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v Cigli

Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov sa počíta podľa vzorca: m/mKO x 100 = ÚVKO. To znamená, že percento vyjadruje, aký podiel z celkové množstva vyprodukovaného komunálneho odpadu (mKO) v našej obci  tvoria zložky vytriedeného odpadu (m). Úroveň vytriedenia ÚVKO za rok 2018 je podľa Obecného úradu v Cigli  23,33 %.

Vypočítaná úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Cigeľ slúži k určeniu výšky zákonného poplatku za uloženie odpadu na skládku komunálnych odpadov v roku 2019.

Posnažme sa, obyvatelia CIgľa, ešte viac separovať odpady. Nielen, že si nezhoršíme životné prostredie, ale postaráme sa tak o lepšiu cenu za skládkovanie komunálneho odpadu.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 28 - 36 z 383

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

CIGEĽ - mapa


Zobraziť Cigeľ - orientačná mapa na väčšej mape

Syndicate

vrchvoda.sk
© 2021 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.