Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá

Časopis VRCHVODA 2017

   

Prístupy

Cigeľ: príroda a kultúra

Kto je online

Prihlásenie






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Meniny

Dnes má meniny
Marcel
Zajtra má meniny
Ervín

Výber šablóny

Ankety

Domov
Občianske združenie VRCHVODA
Klik sem - klik tam

V stredu 26. februára 2014 sme sa stretli s našimi skôr narodenými spoluobčanmi, ktorí prejavili záujem o vzdelávanie v oblasti informačných a komunikačných technológií.Dvojhodinové školenie od 16:00 bolo zamerané na používanie základných funkcií notebookov, ktoré si buď doniesli, alebo ich poskytla naša základná škola, v ktorej priestoroch sa školenie konalo. S pripojením na energiu a na internet pomohol Tonko Mjartan, ktorému ďakujeme za pomoc, podobne ako ďakujeme aj zamestnankyniam ZŠ s MŠ v našom Cigli. Naši seniori usilovne spúšťali programy, písali texty, pracovali s klávesnicou a s myšou, posielali si maily...

 
Fašiangový pochod dedinou

Vážení spoluobčania, na známosť sa Vám dáva, že aj tento rok, ako po roky minulé, bude našou obcou opäť Fašiangový pochod dobrú náladu šíriť.

 Nezabudnite sa preto pridať ku skupine fašiangovníkov a spoločne pri pesničkách zabudnúť na denné starosti a vo veselosti vyprevadiť zimu do zabudnutia...

Organizátori "Vždy s úsmevom" pre vás pripravujú na sobotu 1. marca 2014 pochod po dedine a večer tradičnú fašiangovú zábavu s pochovávaním Basy, s kultúrnym programom, hudbou, tancom a občerstvením.

Fašiangová zábava začína o 19,00 hodine do tanca hrá DJ Marceľ Macákeje. Program pochovávania Basy je naplánovaný na 23,00 hodinu. Hrajú: Basa Róza, Milaň Papľuch, naša velebnosť Baľtazár Kôročka, ďiouča zo Šariny, Jarík z PH (Prednej Hory), krásne záchranárky, Paľo Ľaukeje, hasiči a ďalší... Bonusom je tlačený a internetový magazín pre obyvateľov a návštevníkov našej milej obce Cigeľ - Fašiangový spravodaj 2014 od Laciho Mikuša

 
Popoludnie s rozprávkou
V čase jarných prázdnin chceme potešiť naše deti peknou rozprávkou. Príďte do kultúrneho domu v Cigli v utorok 18. februára na 16:00. Bude sa premietať rozprávkový film. 
 
Bioluminiscencia okolia Cigľa zaujala porotu
V projektovej časti Biologickej olympiády, ročník 2014, súťažil aj projekt nášho obyvateľa a člena OZ Vrchvoda, Ivana Kadlečíka (ml.), ktorý s prácou Bioluminiscencia okolo nás vyhral druhé miesto v Trenčianskom kraji. Blahoželáme, držíme palce v celoslovenskom finále a tešíme sa, že hodnotiacu porotu zaujal výskyt a výskum vplyvov človeka na život svetielkujúcich živočíchov v chotári našej obce. Ďakujeme Ti, Ivko, za vynikajúcu reprezentáciu a propagovanie našej obce.
 
Cigeľské nárečie

V nárečí našej dediny tušíme jej stáročné dejiny – už samotný príchod Slovanov, obdobie Veľkej Moravy a panovanie bájneho Vyšehradu nad Turcom aj horným Ponitrím, začlenenie územia obce do uhorského kráľovstva, jej príslušnosť najprv do prievidzského hradného obvodu, neskôr do sivokamenského, kontakty so stredoslovenskými banskými mestami, predovšetkým blízkou Kremnicou, Cigeľ bol vo vlastníctve slovenských súkromných majiteľov z okolia Nitry i Považia... Hornou Nitrou išli dôležité obchodné cesty a stretávali sa tu v bojoch uhorské, české, turecké, rakúske i chorvátske vojská. Posledné stáročia žil Cigeľ spolu s okolitými obcami pod pálfiovským bojnickým hradom.

Podobné historické osudy a používanie unikátneho, prievidzského nárečia spájajú Cigeľ s približne 25 okolitými slovenskými dedinami, s ktorými tunajší obyvatelia najčastejšie komunikovali. Predovšetkým ide o obyvateľov troch obcí na riečke Ciglianke: Koš, Sebedražie a Cigeľ a potom ešte štyroch ďalších súvislejších oblastí: Prievidza a okolie – Necpaly, Veľká a Malá Lehôtka, Hradec; ďalej údolie Handlovky – Chrenovec, Veľká a Malá Čausa, Lipník, Brusno, Jalovec, Ráztočno a Morovno; mesto Bojnice a okolie: Dubnica, Kanianka, Poruba, Lazany a na druhej strane Opatovce nad Nitrou, Kocurany a Šútovce a nakoniec dve obce pod Sivým kameňom – Podhradie a Lehota pod Vtáčnikom. Na severe a východe je prievidzské nárečie výrazne ohraničené bývalými nemeckými obcami. Na severovýchode súvisí s turčianskymi nárečiami, na juhovýchode ho oddeľuje pohorie Vtáčnik od tekovských nárečí. Na juhu a západe prechádza do iných nárečí horného Ponitria, alebo do bánovského nárečia či do nárečí dolnotrenčianskych.

Prievidzské nárečie, kam patrí aj cigeľské, je akosi „najviac stredoslovenské“ zo všetkých nárečí okresu Prievidza a horného Ponitria. Jazykovedci to vidia v mnohých rozlišujúcich slovách: dobruo, peknou, ovos, von, cesnak, baza, lakeť, vlani, vajce, kliešte, ešte, rodičia, ľudia, mlieko, viem, utrieť... Stredoslovenskými prvkami prievidzského nárečia sú hlavne: hláska „ä“ (päť, päta, pämäť, sebä, tebä, väža, svätí, mäso, käčka, gäjdoš), mimoriadna frekvencia a veľmi mäkké vyslovovanie „ľ“ (ľad, ľaľa, aľe, ľipa, mľin, píľou, ľudia, misľou...), dodržiavanie rytmického zákona a podobne. Vplyvu cudzích jazykov a nárečí sa nedalo vyhnúť - napríklad preberaním niektorých slov. So západným Tekovom a západoslovenským Považím má prievidzské nárečie spoločné: ňeňi som. Skupiny dl, dl, tl, tľ sa zjednodušujú na l, ľ, čo je známe hlavne v južných a východných slovanských jazykoch.

Zvláštnosťou nášho nárečia je, že l (ĺ) medzi dvoma spoluhláskami sa mení na mäkké ľ (ĺ´). Napríklad blcha ‒ bľcha, šklbať ‒ škľbať, dlhý ‒ dľhý i gľhý, vlk ‒ vľk, hltať ‒ hľtať, mäkké ľ je aj v slove Handľová. Skupina dl sa často mení na gľ (dlhý – gľhý), skupina tl na kľ´ (tĺk - kľ´k)! Výrazným pravidlom prievidzského nárečia je vyslovovanie skupiny hlások skupiny: -žil, -šil, -ril, -tel, -rel, -dil, -til, -jil a pod. v minulom čase inak v mužskom rode ako v ženskom a strednom. Napríklad žou/žila/žilo, leťou/letela, umrou/umrela, veďou/vedela, saďou/sadila a podobne. Avšak úplne charakteristickým znakom nárečia Prievidze i Cigľa je hláska mäkké o – skoro až „ö“ (vyslovovaná medzi hláskami b, p, m, v, f, g, k, l a koncovým „l“ ako niečo medzi „o“ a „e“) v poeu/pila, umoeu/umila, smoeu/smela, trpoeu/trpela, capoeu/capila i capela, spravoeu/spravila... Niektoré tvary podstatných mien a slovies potom celkom alebo takmer rovnako znejú: napríklad kosou (akým nástrojom)/kosou (čo robil), capou/capoeu, chňapou/chňapoeu, ľipou/ľipoeu, kopou/kopoeu...

Aj v rámci územia prievidzského nárečia existujú malé odlišnosti. Napríklad kolektívne označenia skupín osôb sa u nás v Cigli používajú v tvare Trvajeje, Krauskeje, Kôročkeje, Mlynáreje na rozdiel od prievidzského Mlynárech, alebo košovského Kováčej, Píšej.

Výzva! Snažme sa viac poznať a zachovať jedinečné cigeľské nárečie, vo zvukovej či písomnej podobe, pre súčasníkov aj pre našich potomkov. Aj oni by určite mali vedieť, že v našich domácnostiach a pri rôznych stretnutiach sa nárečovo hovorí mäkké b, p, v, m, f, g, k, l, že máme v nárečí aj mäkké o, veľmi mäkké ľ, často sa vyslovuje ä... Urobme slovník cigeľského nárečia, zapisujme a nahrávajme historky a spomienky starších obyvateľov, zachovajme tak pri živote unikátne slová ako kľúdiť, odichodiť, gľhý, kľ´´k, hovoröu, böu, spravöu, píľou, kostuol, mäd, kämeň, väža... Svoje objavy, nápady alebo aj pripomienky k tomuto príspevku posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.

 
Školský ples

Po vlaňajšom, vydarenom, prvom školskom plese v Kultúrnom dome v Cigli sa milé zamestnankyne ZŠ s MŠ v Cigli podujali urobiť ples aj tento rok.

Druhý školský ples, organizovaný zamestnankyňami cigeľskej Základnej školy s materskou školou v sobotu 25. januára 2014 v Kultúrnom dome v Cigli, bol vynikajúci. Vyše sto účastníkov sa mohlo ozaj dobre pozabávať, chválime starostlivosť organizátorov a obsluhy, chutné jedlo, peknú výzdobu, výbornú muziku, napínavú a veselú tombolu... . http://zsmscigel.edupage.org/news/?

 
<< Začiatok < Predošlá 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 217 - 225 z 403
© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.