Dve % pre OZ VRCHVODA

Darujte 2 percentá
Domov arrow Aktuality arrow Zaujímavosti z obce arrow PRIEVIDZSKO - Storočnice v Cigli
PRIEVIDZSKO - Storočnice v Cigli
Napísal Prevzatý článok   
09. 11. 2008

O Cigli v regionálnych novinách Prievidzsko č. 45/2008 na strane 2 píše Erik Kližan: Storočnice v Cigli

Na začiatku bolo hľadanie. Bývalý učiteľ Vincent Chrebet dokonale pozná život a ľudí v obci Cigeľ. „Zaujímam sa o život v tejto obci, kroniku dobre poznám. Okrem iného máme v obci aj miestne múzeum, kde je veľa informácií o našej obci, ktoré si všimol aj pán farár. Keby som nemal rád túto obec a ľudí v nej, tak by som to nerobil.“ Táto záľuba a aj spolupráca s Rímskokatolíckym farským úradom v Sebedraží vyústila do nezvyčajného podujatia. Obec Cigeľ a farnosť si v tomto roku pripomenuli 100 rokov od objavenia hnedého uhlia v katastri obce, zároveň 100 rokov od vzniku Bratstva Božského srdca Ježišovho vo farnosti, tiež 100. výročie narodenia niekdajšieho kňaza Viliama Weisza a 220 rokov od založenia samotnej farnosti v Sebedraží s filiálkou v Cigli. Unikátnou bola tiež storočnica občianky Kataríny Drozdovej. Hovorí správca fary v Sebedraží Imrich Kováč. „Je isté, že každý strom keď sa vytne od koreňov, vyschne. A aj ľudia nemôžu inak nájsť svoju identitu ako tak, že poznajú svoje korene. Aj to je história, aj to čo sme dnes oslávili, keď sme ďakovali Pánu Bohu, z toho doteraz žijeme. Aj bane, aj zriadenie farnosti a spolky duchovnej obnovy, to sú korene, z ktorých doteraz žijeme. Ak ich odrežeme, stratíme sa.“ Naozaj, všetky výročia, ktoré si v Cigli 25. októbra 2008 pripomenuli, ovplyvnili život obyvateľov tejto obce. Potvrdil to aj starosta Štefan Mjartan. „Ako vyplýva z archívnych záznamov, rok 1908 bol pre našu obec skutočne významný. Veď uhlie, ktoré sa našlo pod našim chotárom, z neho neskôr profitovali aj občania našej obce, ktorí pracovali v banskom závode a mohli živiť svoje rodiny.“ Kostol sv. Matúša v Cigli bol miestom, kde veriaci spolu so správcom fary, starostom obce a predstaviteľmi Hornonitrianskych baní s čestnou strážou poďakovali za storočnicu, ktorá výrazne zasiahla do života dediny. Zároveň si pripomenuli výnimočnú udalosť – ďalšiu storočnicu. Tentoraz pani Kataríny Drozdovej rod. Balážovej, ktorá sa narodila 24. októbra 1908. Život prežila v Cigli a veru nebol ľahký, no rada naň spomína. Po smrti manžela pred dvoma desaťročiami už nemala nijakých príbuzných, no ujali sa jej dobrí ľudia. V kruhu rodiny Františka a Valérie Krauskových si pripomenula aj nádherné životné jubileum. Napriek tomu, že jej už zrak neslúži, humor ju neopúšťa. A prečo sa rodina Krauskových rozhodla vziať si k sebe túto babičku? „Aj keď má už vysoký vek a starať sa o ňu je dosť ťažké, no musíme si pomáhať,“ hovorí pani Krausková. My želáme jubilantke ešte veľa zdravia a pekných chvíľ v kruhu najbližších a všetkým Cigeľčanom, aby ich obec naďalej rástla v duchu výročí.

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

© 2024 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.