Dve % pre OZ VRCHVODA

Domov arrow Z kroniky obce arrow Decembrové povery
Decembrové povery
Napísal Kronika obce CIgeľ z roku 1964   
03. 11. 2008

December:

Na 13. decembra sa každá domácnosť bála príchodu ženskej do domu, lebo že bude celá rodina nešťastná. Preto chodili chlapci zavčasu rána s takzvaným oceľom. Bol to kúsok dreva, ktoré mnoho ráz vzal chlapec na dvore gazdu. Pri donesení dreva chlapec vinšoval: Doniesol som vám oceľ, aby sa vám hrnce nebili, kravy dobre dojili a vaše dievky skoro vydali.

Na Luciu sa nesmelo priasť, tkať ani šiť ani ísť do hory, alebo rúbať dreva doma, lebo že Lucka pokľucká.

Od Lucie vraj kto zhotoví stoliec a prinesie si ho do kostola, uvidí všetky bosorky. Pritom si však musia vziať so sebou maku. Tento musel po polnočnej omši hodiť do potoka, aby sa vraj mali bosorky s čím zabaviť a on zatiaľ utiecť domov.

Na Štedrý deň 24. decembra sa od rána nejedlo preto aby vraj mal každý odpustené hriechy. Večera bola už bohatá a nechýbala ani bôbová kaša, ktorá sa hádzala do kútov, aby vraj aj hmyz vedel, že sú sviatky Kristapána narodenia. Gazda nesmel zabudnúť ani na dobytok a tomuto sa dalo z koláčov s cesnakom, aby bol chránený od bosoriek. Pri večeri sa jedli najprv oblátky, to bol tenké cesto upečené pre tento cieľ.  Na tieto oblátky sa dával cesnak a med. S medom urobila matka na čelá členov rodiny kríže, aby sa vraj mali radi. Výnimkou nebol nevesta, aby vraj za ňou nechodili cudzí muži. Pri večeri nesmel mať nikto na stole ruky, lebo že bude mať chrasty. Na stole musela byť riečica, v ktorej boli koláče, lieskovce, jabĺčka, orechy a pod riečicou peňaženka s peniazmi, aby vraj v rodine nikdy peniaze nechybovali. Ľud bol však vždy biedny a chybovalo mu všetko.

Dievčatá sa snažili po štedrovečernej večeri pozametať a smeti vysypali pred dvere, pred ktoré si dievča stalo a počúvalo kde zabreše pes, že odtiaľ dostane ženícha.

Na Štedrý deň večer nezabudla gazdiná natrieť husiam a sliepkam zadky medom, aby ich mali radi gunári a kohúti, lebo len tak vraj budú môcť dobre niesť.

Na Štedrý večer po večeri priniesli domov slamu a celá rodina musela spať na slame, lebo vraj Kristus sa narodil na slame.

25. decembra sa ráno nesmelo zametať a nesmelo sa chodiť do druhých domov, lebo že by celý rok chodil po domoch a prácu by zanedbával. Nesmelo sa vyhadzovať z maštale, lebo tento deň patrí narodeniu Kristapána, čo je najväčší sviatok v roku.

Pri večeri na Štedrý večer nechýbala sviečka, ktorá mala rodine zvestovať, či celá dožije do budúceho roku. Beda ak sa uhlík knotu sklonil smerom k niektorému členovi rodiny, ten mal behom roka zomrieť. Deti sa hrozne báli tohto uhlíka.

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Prvá písomná zmienka!

Strom roka 2016

Počasie v Cigli

© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.