Dve % pre OZ VRCHVODA

Domov arrow Všetky príspevky
Veľká noc 2015
Napísal Ivan Kadlečík   
01. 04. 2015

Nielen tento rok je na veľkú noc zima, aj napríklad v roku 2013 bola. Dokonca sa ešte lyžovalo na vleku a bola súvislá pokrývka snehu, dalo sa bežkovať! Ale tzároveň už prišiel Veľký týždeň, so Zeleným štvrtkom, Veľkým piatkom, Bielou sobotou, Veľkonočnou nedeľou a veľkonočným pondelkom je pre kresťanov slávením vzkriesenia Krista, časovo v prírodnom a kalendárnom roku nadväzuje na starodávne pohanské sviatky príchodu jari. Podľa stáročia zachovaných zvykov sa Veľká noc slávi u nás polievaním, inde aj korbáčovým šibaním dievčat a žien, všadeprítomnými symbolmi plodnosti a hojnosti - vajce, zajac, baránok, živé kvety, zelené výhonky, oheň, voda...OZ VrchVODA vám praje: K novej jari veľa sily, aby všetci dlho žili. Na Veľkú noc veľa vody, spokojnosti a pohody.

 
Všetko najlepšie pre učiteľov
Napísal Ivan Kadlečík   
30. 03. 2015

Moravský Slovák Ján Segeš sa narodil pri Uherskom Hradišti 28. marca 1592 . Vyštudoval za evanjelického kňaza, po víťazstve katolíckej ligy na Bielej hore sa ako bratrícky biskup musel  skrývať až nakoniec emigroval z krajiny a putoval po Európe, podporovaný rôznymi mecenášmi. Publikoval pod menom Ján Amos Komenský a preslávil sa svojimi pedagogickými postupmi, dodnes známymi: Opakovanie je matkou múdrosti, Škola hrou, Svet v obrazoch... 

Najstarší zachovaný rukopis Komenského je z roku 1611 a píše sa v ňom po moravsky aj toto: "V mladosti má človek pamatovati, kterak by dobre živ byl, v starosti kterak by dobre umrel".

Ešte v Československu sa začal deň narodenia Komenského (28. marec) oslavovať ako Deň učiteľov. Ostatné krajiny UNESCO oslavujú Deň učiteľov na jeseň - 5. októbra. Na deň učiteľov pozdravujeme učiteľov a bývalých učiteľov v Cigli a okolí, prajeme vám všetko najlepšie k sviatku, buďte hodní svojho povolania. Ako povedal Ján Segeš Komenský:  Učiteľom hodným svojho mena je ten, ktorý povzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti

 
Odsudzujeme výčiny vandalov
Napísal Ivan Kadlečík   
26. 03. 2015

Priatelia, susedia, Cigeľčania! Dosť bolo vandalizmu! Nepáčia sa nám hromadenie kamenného odpadu v podhorí, asfaltové kopy pri Južnej, pribúdanie divokých skládok, tranzity náklaďákov cez dedinu, znečisťovanie prírody, krajiny a takisto nie ničenie spoločných diel, ktoré pre všetkých vybudovali miestni aktivisti a optimisti. Je smutné, že v našej Malej oáze pre hornú Nitru, pri vodnej nádrži a pod vlekom v Cigli, zmizli za posledné mesiace už štyri drevené lavičky! Buď zhoreli v ohnisku alebo ich niekto odniesol alebo hodil do vody... Pred pár dňami niekto zdevastoval oddychovú zónu, vybudovanú v rámci grantu pre optimistov na konci lúky v Rakovci! Radšej to ani nekomentujeme, každý slušný človek a priateľ CIgľa si urobí svoj názor na ničiteľov a vandalov. Keď vidíme, akého zla sú niektorí ľudia schopní, o to viac si vážme konštruktívnych a obetavých ľudí, ktorí pre nás všetkých nezištne niečo vytvorili a urobili.

Pani zástupkyňa starostu nás najnovšie upozornila aj na ďalší výstrelok: 28. marca "v noci padla za obeť aj poštová schránka na križovatke Majerská a Hlavná cesta. Komu už tá prekážala? Ďalšie šialenstvo niekoho, ktorý nevie čo so sebou, určite nič dobrého neurobí pre spoločnú vec."

 

 
Viac ako dvesto nových fotiek na stránke!
Napísal Ivan Kadlečík   
14. 03. 2015
Publikovali sme nové galérie - výber viac ako dvesto aktuálnych snímok, ktoré nafotil Jozef Dámer. Jedna galéria je z interiéru - z 3. školského plesu v Kultúrnom dome v Cigli. Druhá galéria je z prostredia lyžiarskeho vleku - Maškarný na lyžiach 2015. Nech sa páči - potešte sa z nových fotiek!
 
Vďačne prijmeme dve (tri) percentá vašej vlani zaplatenej ročnej dane!
Napísal Ivan Kadlečík   
05. 03. 2015

Cigeľčania a ďalší obyvatelia Hornej Nitry - poskytnite dve percentá pre OZ Vrchvoda! Vďaka vašim prostriedkom môžeme robiť zájazdy, sadiť stromčeky, čistiť prírodu, zveľaďovať Malú oázu, publikovať články a fotografie na internete, vydávať pohľadnice, pexeso, plagáty, časopis..., vzdelávať deti a seniorov, organizovať Šarkaniádu, filmové predstavenia, besedy, tvorivé dielne, fašiangové pochody, aktivizovať spoluobyvateľov, podporovať demokraciu a spoločenský život a robiť mnoho ďalších dobrých vecí pre Cigeľ a Hornú Nitru... 

Ďakujeme 

 
Maškarný na lyžiach v sobotu 7. marca 2015!
Napísal Ivan Kadlečík   
04. 03. 2015

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 91 - 100 z 538
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.