Dve % pre OZ VRCHVODA

Domov arrow Všetky príspevky
Slnovrat, Ján, cigeľské tradície
Napísal Ivan Kadlečík   
24. 06. 2015

S  Jánom (24. júna) sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. 

 Byliny nájdené v túto magickú moc, majú ozdravujúce účinky. Tieto zvyky majú korene ešte v pred kresťanských časoch. Deň, kedy Jánovia oslavujú meniny, sa považuje aj za deň narodenia Jána Krstiteľa, ktorý bol patrónom kožušníkov, remenárov a pastierov. Práve pastieri tento deň považovali za svoj sviatok, oslavovali ho ohňami a bohatou hostinou. Na Jána sa nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe.

Už pred viac ako 400 rokmi máme písomne doložených mužov s menom JÁN (JOANNES) v Cigli. Z urbára bojnického zámku z roku 1614 vidíme, že richtárom bol Ján Cmarko a medzi ďalšími  obyvateľmi boli Ján Chalmovský, Ján Krekáč, Ján Dobšo. Jánom prajeme všetko najlepšie a oznamujeme, že v sobotu 27. júna bude brigáda na Malej oáze pri vodnej nádrži v Cigli, spojená s jánskym ohňom, zbieraním byliniek, pozorovaním svätojánskych mušiek, opekačkou, občerstvením. Každá pomoc je vítaná!

 
Slávnosť v Rakovci a rekord v hode gumenou čižmou (č. 9)
Napísal Ivan Kadlečík   
21. 06. 2015

V sobotu 20. mája 2015 popoludní na lúke Rakovec sa uskutočnila malá slávnosť v prírode, spojená s posedením pri  ohníku, so súťažami, s občerstvením a dobrou zábavou nielen pre deti ale aj celé rodiny. Počasie vyšlo a organizátori (Únia žien a rodina Mikušovcov) sa postarali o ostatné, čo bolo treba vybaviť pre úspech podujatia. Hoci sa podujatia zúčastnila len menšia časť tých čo sa o ňom dozvedeli (buď z obecného rozhlasu alebo z listových pozvánok a stretnutí), veľmi sa to podarilo a aj sa všetkým (okolo 30 prítomným) páčilo. Hurá!

Radi prídeme aj nabudúce... Ďakujeme organizátorom za pozvanie a publikujeme správu Ing. Ladislava Mikuša o ďalšom vydarenom podujatí občianskych aktivistov z Cigľa. Takýchto ľudí a spolky v Cigli nám v dobrom závidí celé Slovensko!

 
6. júna 2015 oslavuje Cigeľ 600 rokov!
Napísal Ivan Kadlečík   
02. 06. 2015

Ako vieme, prvá písomná zmienka o Cigli (vtedy ešte Lúčna či Lúčka) je z 11. septembra 1362, čo bolo už pred 653 rokmi, lenže šesťstoročná vzácna listina (v archíve pod číslom DL75616) obsahuje prvýkrát v histórii Cigeľ, dokonca spolu so svojím starším predchádzajúcim názvom Lúčka (pozri obrázok).

Cigeľ vstúpil do písomných zmienok dňa 6. júna 1415, kedy sa uvádza, že vlastníctvo jednej štvrtiny Cigľa, iným  názvom Lúčka (Cigli alio nomine Luchka) v nitrianskej oblasti, prechádza od Ladislava, syna Leustachovho na vlastnú sestru Margarétu a celú jej rodinu z dediny Tržmel pri Komjaticiach. Druhú štvrtinu vlastnil Michal (Michael, filius Leustachy de Cigli), tiež syn toho Leustacha, ktorý sa spomína už v prvej písomnej zmienke ako prvý vlastník spolu so svojím bratrancom Peťom (Pethew). Dolná  polovica dediny patrila od roku 1362 rodine vojaka Peťa zo Šútoviec, táto rodina však ani nie po sto rokoch vymrela a tak  okolo roku 1460 túto polovicu Cigľa (spolu so Šútovcami)  daroval kráľ Matej Korvín svojmu slávnemu diplomatovi Jurajovi Polykarpovi Kostolánimu s bratom Michalom (spolu so Šútovcami). Juraj Polykarp Kostoľanský však pracoval pre pápeža, stal sa arcibiskupom, veľmi bohatý žil v Ríme s dcérou slávneho renesančného filozofa a vedca Juraja z Trebizondu (Georgius Trapezuntius), umrel a je pochovaný v kostole Santa Maria sopra Minerva v Ríme. Jeho cigeľský a šútovský majetok cca od roku 1500 pripadol kráľovským Bojniciam.

Kráľ Žigmund potvrdil v roku 1396 nesporné právo Leustacha a synov Ladislava a Michala na druhú polovicu osady Luchka v listine DL95546. Práve Leustachovci zaviedli nový názov Cigeľ (snáď od siheľ, sihly?), neskôr táto (pravdepodobne horná) polovica Cigeľ patrila ich dedičom Rišňovským a Šándorovcom a nakoniec (cca 1660) tiež skončila v bojnickom hradnom panstve Pálfiovcov. Veľa o týchto zemanoch v Cigli neostalo, mnoho o nich nevieme, ale aspoň im vďačíme za písomné zmienky a vieme, že v týchto listinách isto ide o našu obec. Lúčok na území Slovenska bolo mnoho, väčšina z nich pri stredovekých hradoch, ako aj tá naša. Aj preto je listina, z ktorej výstrižok vidíte pred sebou, veľmi dôležitá pre našich profesionálnych či amatérskych historikov. Niektoré pramene uvádzajú prvú zmienku o Cigli až okolo roku 1463, lenže to asi nevedeli o staršom názve Lúčna, Lúčka, Cigli. Cigeľ nachádzame v listinách písaný rôznymi pisármi všelijako - Czigel, Chigel, Czyghel, Zigel, Cégely, Czygel... Najstarší a najbližšie k dnešnému písaniu má tvar Cigel z roku 1460 (listina, ktorou kráľ Matej korvín daruje polovicu dediny Michalovi a Jurajovi Polykarpovi z Kostolian). 

Názov Lúčka, Lúka sa objavuje ako starší názov dediny Cigeľ v oficiálnych listinách ešte koncom šestnásteho storočia. Naša dedina sa šesťsto rokov volá Cigeľ, blahoželáme Cigľu ku sviatku 6. júna!

 
Štatistiky návštevnosti stránok www.vrchvoda.sk
Napísal Ivan Kadlečík   
28. 05. 2015

Služba naj.sk ukončila svoju prevádzku k 30. aprílu 2015. Odvtedy sme, žiaľ, bez tejto spätnej väzby, bez NAJ štatistík prístupov na naše stránky. Obľúbenosť našich stránok každoročne výrazne narastá - pre zaujímavosť a pre porovnanie s inými internetovými projektami publikujeme odhad štatistík návštevnosti na rok 2015, vychádzajúc z údajov prvých štyroch mesiacov roka:

  • Ročný počet zobrazovaných stránok: 100 000.
  • Ročný počet návštev: 12 000.
  • Počet rôznych počítačov za rok: 3000.
  • Odkazovače na naše stránky:
  • Prístupy na stránku priamym zápisom adresy alebo zo záložiek v prehliadači: 7500
  • Prístupy cez google: 1500
  • Prístup cez facebook: 1000
  • Zobrazenie hlavnej stránky: 12000
  • Rozcestník na galérie: 4500
Ďakujeme za podporu a veríme, že každý z tisícok návštevníkov si na našich stránkach nájde, čo ho zaujíma - históriu obce, aktualityo Cigli, údaje, historky, štatistiky, obrázky, komentáre, analýzy, pozvánky na podujatia...
 
Kalendár koseckých súťaží 2015
Napísal Ivan Kadlečík   
10. 05. 2015

 

Publikujeme Kalendár koseckých súťaží poriadaných v tomto roku  a zároveň aj pozvánky na májové súťažné kosenia, na ktoré organizátori srdečne pozývajú a vrele uvítajú. Súťažné polia pripravujú pre kvalitné kosenie, tešia sa na stretnutie pri kosení s každým koscom a dobrým priateľom...

Miroslav Ledecký za Drahovskú kosu (8,, 9.máj 2015) a Juraj Barkóci za Zemplínsku ostrú kosu (16. máj 2015).

Poznámka: Piaty ročník Cigeľskej kosy bude 25. júla 2015

 

 
Jarná brigáda
Napísal Eva   
05. 05. 2015
Jar je v plnom prúde - v spolupráci s Urbariátom Cigeľ sme urobili brigádu v lese - sadenie, vyžínanie, úprava studničky v lokalite Križkovce, Zabezpečené občerstvenie - guláš, vínko, ....

Spojili sme príjemné s užitočným a urobili sme kus práce

Zraz bol o 8:30 v sobotu 9. mája 2015 
na hornej zastávke v Cigli, rukavice a kosáky sa zišli, boli vhodnou výbavou :)
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 81 - 90 z 538
© 2018 Občianske združenie Vrchvoda, Cigeľ
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.